Bez kategoriiEnergetykaGospodarkaPolityka

Nie będzie podwyżek cen prądu? Morawiecki odpowiada.

Premier Morawiecki zapowiedział, że być może uda się wypracować mechanizm, który pozwoli na brak podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych.

W wywiadzie dla RMF FM, premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania odnoście cen energii w 2020 roku. W zeszłym roku ceny prądu zostały zamrożone, przez co Polacy nie odczuli podwyżek. W nowym roku jednak tak się nie stanie i czeka nas duży wzrost cen.

Czytaj też: Szykujcie się na podwyżki… wszystkiego 

Morawiecki zachwalał swój rząd, dodając jednocześnie, że ceny prądu w Polsce i tak należą do najtańszych w Europie.

Po pierwsze mamy jedną z najtańszych cen prądu w UE. Punkt drugi: prąd staje się droższy na skutek polityki UE, ceny prądu rosną we wszystkich krajach. Punkt trzeci: my ze strony państwa polskiego obniżyliśmy akcyzę i opłatę przejściową.

Premier poinformował, że spółki energetyczne wysłały do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o ustalenie taryf na przyszły rok. To właśnie urząd zdecyduje o wzroście cen prądu, a premier Morawiecki obiecał, że „zrobi wszystko, żeby ceny były jak najbardziej korzystne”.

O co zawnioskowały spółki, tego nie wiem. Teraz będziemy czekali na to, co powie regulator. Mam nadzieję, że uda się wypracować mechanizm, który pozwoli na brak podwyżek dla gospodarstw domowych.

Wnioski spółek energetycznych do URE zakładają podwyżki rzędu nawet 40%.

Rzecznik rządu Piotr Muller zapowiedział, że rząd PiS w tym roku nie ma żadnych planów „zamrożenia cen prądu”.

Źródło: Money.pl, RMF  FM

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close