PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Górnicy czują się oszukani przez rząd, nie podpiszą porozumienia

Który to już spór pomiędzy górnikami a rządem? Rachubę straciliśmy już dawno.

Górnicy czują się oszukani przez rząd. Porozumienie ws. likwidacji kopalń pod znakiem zapytania, twierdzi Business Insider. Do 15 grudnia miało zostać opracowane porozumienie pomiędzy rządem a związkami górniczymi. Związkowcy wskazują, że nie będą niczego podpisywać, bo nikt z nimi niczego nie ustalał i do dziś nie pokazał tekstu porozumienia. Umowa miała określać ścieżkę likwidacji kopalń. Sam sektor górniczy ma trudny rok. Wydobywa coraz mniej. Zarobki również są coraz niższe. W 2019 roku wydobycie i sprzedaż polskich spółek wydobywczych spadło. Polska energetyka ma w 2021 roku zakontraktować o 7 mln mniej węgla.
https://businessinsider.com.pl/porozumienie-z-gornikami-zwiazkowcy-zapowiadaja-jego-odrzucenie/qmp96jb
RZĄD KONTRA GÓRNICY, ODCINEK SAMI JUŻ NIE WIEMY KTÓRY

Do kiedy siłownie będą zamknięte? Premier ma złe wiadomości, informuje Wprost. Kiedy zostaną otwarte siłownie? – zastanawia się wiele osób, którym doskwierają obostrzenia ograniczające ich aktywność fizyczną. Premier Mateusz Morawiecki odpowiada: jeszcze trzeba poczekać. Przypomnijmy, że kluby fitness, siłownie, baseny i aquaparki decyzją rządu zostały ponownie zamknięte 17 października ze względu na wprowadzenie nowych obostrzeń dotyczących drugiej fali koronawirusa.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10398480/do-kiedy-silownie-beda-zamkniete-premier-ma-zle-wiadomosci.html
NIE JEST TO DOBRA WIADOMOŚĆ

Emerytura dla Polaków? Historyczna zmiana w Niemczech. Jak się okazuje, kilka tysięcy osób poszkodowanych przez reżim narodowosocjalistyczny może doczekać się należytego zadośćuczynienia. Niemiecki Zakład Emerytalny (DRV) planuje wdrożyć niedawne orzeczenie Federalnego Sądu Spraw Socjalnych. W listopadzie 2020 roku rozpoczęto ponowne rozpatrywanie wniosków o przyznanie tzw. emerytury gettowej. Dotychczas Niemiecki Zakład Emerytalny (DRV) nie uznawał przypadków dotyczących osób przetrzymywanych i zmuszanych do pracy w miejscach przypominających getta, ale formalnie nieodgrodzonych murami lub innymi ogrodzeniami.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/13/emerytura-dla-polakow-historyczna-zmiana-w-niemczech/
NAJWYŻSZY CZAS

Wielkie kuszenie PSL. Ludowcy nie chcą do koalicji, pisze Rzeczpospolita. Liderzy PiS i PSL wymieniają się w Sejmie uprzejmościami i sugerują współpracę. Jednak do koalicji, na której zależałoby PiS, raczej nie dojdzie. W środę Sejm przeprowadził debatę i głosowanie nad wnioskiem o odwołanie Jarosława Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera. W pewnym momencie na mównicę wszedł prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Wytykał rządowi PiS, że słucha radykałów, po czym powiedział: – Proponujemy nową umowę społeczną opartą o wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna.
https://www.rp.pl/Polityka/312139959-Wielkie-kuszenie-PSL-Ludowcy-nie-chca-do-koalicji.html
PiS CZUJE, ŻE MOŻE STRACIĆ POSŁÓW?

Prawdziwy boom na rynku IT. Ofert pracy jest 50 proc. więcej niż rok temu, donoszą Filary Biznesu. W dobie pandemii Covid-19 przybyło przedsiębiorstw, które potrzebują usług programistycznych związanych np. z wejściem do segmentu e-commerce. W efekcie firmy IT mają znacznie więcej zleceń niż w ubiegłym roku, a co za tym idzie – większe zapotrzebowanie na pracowników. Sytuacja w branży IT w IV kwartale wciąż znacznie różni się od warunków, w jakich firmy funkcjonowały w tym samym okresie rok temu. Zdaniem eksperta bardzo dobrze poradziły sobie one z nową rzeczywistością, która nastąpiła po pierwszej fali pandemii.
https://filarybiznesu.pl/prawdziwy-boom-na-rynku-it-ofert-pracy-jest-50-proc-wiecej-niz-rok-temu/a7614
NOWA RZECZYWISTOŚĆ NA RĘKĘ NIEKTÓRYM BRANŻOM

Polska postawi na atom?

Polska elektrownia atomowa. Umowa z USA podpisana, ale Francja nadal walczy, czytamy we Wprost. EDF nie składa broni w kwestii budowy polskiej elektrowni atomowej. Francuzi, mimo podpisanej przez polski rząd umowy z USA, nadal starają się przekonać do swojej technologii. Mimo podpisanej tuż przed przegranymi przez Donalda Trumpa wyborami, umowy na projekt i wykonanie pierwsze elektrowni atomowej dla Polski, Francja nie składa broni. EDF, czyli francuski potentat energetyczny, tylko w swoim rodzimym kraju zarządza 56 reaktorami. Francuska energetyka od lat opiera się na atomie. Firma twierdzi, że może pomóc Polsce nie tylko ze względu na posiadaną technologię, wiedzę i doświadczenie, ale także bliskość kulturową. Władze EDF zdają się w ten sposób nawiązywać do podpisanej umowy z USA.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/energetyka/10398681/polska-elektrownia-atomowa-umowa-z-usa-podpisana-ale-francja-nadal-walczy.html
ATOM W POLSCE CORAZ BLIŻEJ

Cyberpunk 2077. Szefostwo bierze na siebie winę za błędy na premierę i wypłaci bonusy bez względu na oceny, informuje PPE.pl. Premiera gry Cyberpunk 2077 spotkała się z całą masą kontrowersji – wszystko za sprawą licznych błędów występujących w grze już podczas debiutu. Twórcy cały czas pracują, aby było ich jak najmniej i całkowicie wierzą w to, że przez najbliższe tygodnie uda im się oszlifować wszystkie nierówności występujące na różnych sprzętach. O ciekawej sprawie poinformował natomiast w nocy Jason Schreier, który podzielił się mailem, jaki rozesłany został w piątek do personelu CD Projekt RED. Kierownictwo napisało tam, że całą winę za liczne błędy występujący przy okazji premiery biorą na siebie, a pracownicy otrzymają wszystkie bonusy – bez względu na to, jak gra zostanie oceniona (wcześniej mówiono o tym, iż bonusy zależne będą od odbioru tytułu).
https://www.ppe.pl/news/152610/cyberpunk-2077-szefostwo-bierze-na-siebie-wine-za-bledy-na-premiere-i-wyplaci-bonusy-bez-wzgledu-na-oceny.html
CHOCIAŻ TAKA NAGRODA ZA CRUNCH

Fatalne oceny „Cyberpunka” na konsole. Panika na giełdzie, donosi Rzeczpospolita. Nowa gra CD Projektu w wersji na PlayStation 4 i Xbox One zbiera negatywne recenzje. Inwestorzy rzucili się do wyprzedaży akcji studia. Po mocnej przecenie z czwartku i piątku, w poniedziałek kurs studia spada jeszcze niżej. Kilka minut po rozpoczęciu sesji za akcję trzeba zapłacić 240 zł, co oznacza spadek aż o 25 proc. Wyprzedaży towarzyszy bardzo wysoki wolumen. Obserwowana przecena ma związek z negatywnymi ocenami „Cyberpunka” na konsole. W piątek wieczorem na portalu Metacritic odblokowano użytkownikom możliwość oceny nowej gry CD Projektu „Cyberpunk 2077”, która dzień wcześniej zadebiutowała na rynku. W sobotę wieczorem wersja gry na PlayStation4 średnio miała 2,5 pkt, a na Xbox One 3,1 pkt  – w dziesięciostopniowej skali.
https://cyfrowa.rp.pl/gry-i-esport/55687-fatalne-oceny-cyberpunka-na-konsole-co-sie-dzieje
TU POPRAWA BUGÓW NIE WYSTARCZY

Czterodniowy tydzień pracy – dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie? W Hiszpanii bezrobocie sięga blisko 20 procent. Co piąta osoba nie może znaleźć pracy. Zdaniem rządu wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy pomogłoby rozwiązać ten problem. W jaki sposób? Przede wszystkim pracodawcy potrzebowaliby większej ilości pracowników. Wówczas płaciliby mniej, jednak zatrudnialiby więcej osób. Eksperci podkreślają, że w dobie pandemii dobrym sposobem na walkę z pandemią stało się upowszechnienie pracy zdalnej. To ona pozwoliła na utrzymanie miejsc pracy, a wiele firm uznało, że nawet po „powrocie do normalności” niektóre stanowiska będą mogły funkcjonować w systemie hybrydowym. Kolejną rzeczą jest dokształcanie pracowników. Osoba, która może pracować w różnych okolicznościach i łatwiej zaadaptuje się do ewentualnych zmian, będzie dla firmy znacznie cenniejsza.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/13/czterodniowy-tydzien-pracy/
Na Twitterze dominuje dziś bardzo smutne hasło: Śmierć Piotra Machalicy.

Nowe obostrzenia na święta? Rzecznik rządu zabrał głos, donosi Business Insider. Do świąt i włącznie z nimi aktualne obostrzenia będą obowiązywać, chyba że z jakiegoś powodu sytuacja się pogorszy i trzeba będzie podjąć inną decyzję – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Rzecznik rządu, pytany w Polsat News, czy rząd planuje wprowadzać kolejne obostrzenia w związku z epidemią, przekazał, że “na rządowych zespołach zarządzania kryzysowego nie ma omawianych wariantów zaostrzenia obostrzeń przed świętami Bożego Narodzenia”.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/obostrzenia-w-polsce-nowe-zasady-na-swieta/wxpx1l3
CZYLI NIE BIERZEMY PRZYKŁADU OD NIEMCÓW

UE kontra Wielka Brytania, odcinek kolejny

„UE obawia się sukcesu Wielkiej Brytanii”. Rozmowy mogą wyjść poza niedzielę, twierdzą Filary Biznesu. Rozmowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie przyszłych relacji mogą trwać dalej, choć północ miała być ostateczną datą na decyzję obu stron, czy je kontynuować, czy też nie – zasugerował dziś brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab. W rozmowie ze stacją Sky News Raab, zapytany, czy rozmowy mogą wyjść poza niedzielę, powiedział, że “nie może zamknąć drzwi” przed taką możliwością, ale przyznał, że “jest jeszcze długa droga do przebycia”, zanim umowa będzie możliwa.
https://filarybiznesu.pl/ue-obawia-sie-sukcesu-wielkiej-brytanii-rozmowy-moga-wyjsc-poza-niedziele/a7610
SAGA TRWA

Banksy namalował w nocy mural na budynku. Właścicielka została milionerką! W nocy na jednym z budynków przy Vale Street w Bristolu pojawił się mural “Aachoo!” (Apsik!), przedstawiający kichającą kobietę. To znana ulica, jedna z najbardziej stromych w całym kraju. Właścicielką domu jest 57-letnia Aileen Makin. Kobieta miała zamiar go sprzedać, ale zmieniła zdanie, gdy do autorstwa dzieła przyznał się Banksy, jeden z najsłynniejszych artystów streetartowych świata. Wartość budynku poszybowała w górę, a jego właścicielka w ciągu jednej nocy stała się milionerką! Eksperci szacują, że wartość domu mogła wzrosnąć z 300 tysięcy funtów do 5 milionów funtów. Samo miejsce stało się z kolei bardzo popularne, a przy muralu pojawiają się osoby, które chcą zrobić sobie zdjęcie.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/12/banksy-namalowal-w-nocy-mural-na-budynku-wlascicielka-zostala-milionerka/

Polska ma jeden z najbardziej niedofinansowanych systemów ochrony zdrowia w UE, przekonuje Obserwator Gospodarczy. Polska jest krajem, który szczególnie nie przywiązuje wagi do ochrony zdrowia. Jesteśmy w tyle UE pod względem całkowitych nakładów (prywatnych i publicznych) na zdrowie w stosunku do PKB. Średnie wydatki na zdrowie uwzględniając wydatki publiczne i prywatne wynoszą w UE 9,9 proc. PKB i jest to rezultat znacznie wyższy niż mediana, co sprawia, że kilka państw istotnie zwiększa tę statystykę. Dla porównania mediana wynosi 7,7 proc. i jest to rezultat osiągnięty zarówno przez Czechy jak i Grecję. Na drugim końcu zestawienia znajdują się takie kraje jak Luksemburg z wydatkami na poziomie 5,3 proc. Rumunia z wydatkami na poziomie 5,6 proc. PKB, a następnie Łotwa i Polska z wynikami na poziomie 6,2 i 6,3 proc. PKB.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1678-polska-ma-jednen-z-najbardziej-niedofinansowanych-systemow-ochrony-zdrowia-w-ue

Jacek Olczak nowym CEO Philip Morris International, informuje PulsHR. Jacek Olczak został wybrany na stanowisko prezesa firmy Philip Morris International. To pierwszy Polak w historii, który będzie pełnił funkcję CEO globalnej firmy. Jacek Olczak pochodzi z Łodzi, z wykształcenia jest magistrem ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował na stanowiskach finansowych i kierowniczych w całej Europie. Karierę w Philip Morris zaczynał jako menedżer w dziale finansów w polskim oddziale firmy w 1993 roku. W kolejnych latach awansował w strukturach firmy na stanowiska kierownicze. Pełnił m.in. funkcję dyrektora zarządzającego rynkami PMI w Polsce oraz w Niemczech i Austrii, by następnie awansować na stanowisko prezydenta PMI na region Unii Europejskiej.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/jacek-olczak-nowym-ceo-philip-morris-international,78372.html

Mamy 4 896 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Po raz kolejny w poniedziałek liczba stwierdzonych przypadków jest znacznie niższa, więc chyba nie ma co zbyt mocno się cieszyć.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close