GospodarkaŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Miliarderzy z USA skorzystali na pandemii koronawirusa

Fortuny amerykańskich miliarderów od połowy marca wzrosły o łącznie 434 miliardów USD – wynika z raportu organizacji Americans for Tax Fairness (ATF). Najwięcej zyskali najbogatsi z nich oraz działający w branży nowych technologii.

To dane za okres od 18 marca do wtorku. Zgodnie z raportem największe zyski wśród miliarderów w tym okresie odnotowali szef Amazona Jeff Bezos (34,6 miliarda dolarów). Natomiast założyciel Facebooka Mark Zuckerberg (25 miliarda dolarów).

18 marca notowania na amerykańskich giełdach spadły już o około 29 procent w porównaniu do 19 lutego.

Przez minione dwa miesiące majątek miliarderów wzrósł łącznie z 2,948  do 3,382 biliona dolarów. Największe zyski – 76 mld dolarów – zanotowała pierwsza piątka najbogatszych, w której są Bezos i Zuckerberg. Jeden z bardziej imponujących przyrostów w ujęciu procentowym odnotował dyrektor wykonawczy Tesli Elon Musk – o 48 procent. Od połowy marca liczba miliarderów w USA wzrosła o 16 i obecnie jest ich 630. Niektórzy z tych najbogatszych Amerykanów stracili jednak w trakcie epidemii, m.in. ci działający w branży turystycznej oraz w handlu detalicznym.

Wzrost majątków miliarderów pokazuje, jak pandemia koronawirusa „przysłużyła się największym i najbardziej zorientowanym na technologię firmom” – pisze portal telewizji CNBC. Przypada to na okres, w którym „siła robocza mierzy się z największym kryzysem gospodarczym we współczesnej historii” – dodaje.

Zgodnie z danymi ministerstwa pracy bezrobocie w USA wzrosło do 17,2 procenta. To poziom, którego nie odnotowano od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 1929-1933.

Pandemia pokazała śmiertelne konsekwencje rosnących nierówności majątkowych, a miliarderzy są jaskrawym symbolem tej nierówności – twierdzi Frank Clemente z Americans for Tax Fairness.

Źródło: bankier.pl

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close