PaństwoPolitykaPolska

Czy Pierwsza Dama powinna dostawać wynagrodzenie za bycie żoną prezydenta? [SONDAŻ]

Czy żona prezydenta powinna dostawać wynagrodzenie?

Jak wynika z ostatniego przed II turą wyborów prezydenckich sondażu Business Insider Polska przeprowadzonego przez IBRIS, niemal połowa ankietowanych zgadza się, z tym, że Pierwsza Dama powinna otrzymywać pensję z budżetu państwa. Odpowiedzi „zdecydowanie się zgadzam” udzieliło 26,5%. ankietowanych, a kolejne 21,9%. odpowiedziało „raczej się zgadzam”. W sumie za wprowadzeniem wynagrodzenia dla małżonki prezydenta opowiedziało się 48,4%. badanych.

Odpowiedzi „zdecydowanie się nie zgadzam” udzieliło 26%, a „raczej się nie zgadzam” 13,3%. W sumie 39,3%. ankietowanych nie popiera wprowadzenia pensji dla Pierwszej Damy. Odpowiedzi „Nie wiem/Trudno powiedzieć” udzieliło 12,3% badanych. Poparcie dla wprowadzenia pensji dla Pierwszej Damy jest wyższe u mężczyzn (53%) niż u kobiet (44%). Wśród kobiet jest zdecydowanie więcej osób niezdecydowanych (16% względem 9% u mężczyzn).

Najwięcej zwolenników ustanowienia wynagrodzenia dla małżonki prezydenta jest wśród osób w wieku 70 lat i więcej (65,7%) i w wieku od 40 do 49 lat – 63,84%. Z kolei najwięcej niechętnych takiemu rozwiązaniu jest wśród ludzi mających do 18 do 24 lat oraz będących między 30 a 39. rokiem życia – odpowiednio 56,77% i 54,19%.

Mimo rezygnacji z dotychczasowej pracy, za pełnienie roli pierwszej damy małżonka prezydenta nie otrzymuje żadnych pieniędzy. Państwo nie odprowadza za nią też składek na ZUS. Zgodnie z prawem małżonka prezydenta ma dostęp do rządowej kliniki bez kolejek.

Źródło: Business Insider

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close