BankowośćGospodarkaPaństwoPolitykaPrzemysłRynek pracyŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Francja: wracają obowiązkowe maseczki! Macron obiecał kolejną transzę na ratowanie gospodarki

Prezydent Emmanuel Macron udzielił we wtorek w Dniu Bastylii, święta narodowego Francji, wywiadu telewizyjnego, w którym zapowiedział wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej i kolejne 100 miliardów euro na ożywienie gospodarki.

Macron oświadczył, że chciałby, by noszenie maseczek było od 1 sierpnia obowiązkowe we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych. Argumentował, że już teraz obowiązkowe jest używanie maseczek w środkach transportu publicznego i „działa to bardzo dobrze”.

Prezydent Francji przekazał swoim rodakom, że kraj wyszedł z pierwszego szczytu epidemii i wrócił „do prawie normalnego życia„, ale – jak zaznaczył – istnieją oznaki, że Covid-19 zaczyna powracać. Macron podkreślił jednak, że kraj „będzie gotowy” na przyjście ewentualnej drugiej fali zachorowań.

Francja będzie jednym z pierwszych krajów, które otrzymają szczepionkę przeciw Covid-19 przygotowywaną przez koncern Sanofi – zapowiedział prezydent.

Macron ogłosił, że program pobudzenia francuskiej gospodarki zostanie powiększony o „co najmniej 100 miliardów euro„, oprócz już zapowiedzianych i częściowo rozdysponowanych 460 miliardów euro.

Środki te mają zostać wydane na ożywienie w wymiarze przemysłowym, ekologicznym, lokalnym, kulturalnym i edukacyjnym, co pomoże w ciągu dziesięciu lat „zbudować inny kraj”.

Ten plan jest jednym z kluczowych celów nowego francuskiego rządu premiera Jeana Castex, powołanego, by walczyć ze skutkami epidemii – przypomina agencja AFP.

Jednym z działań podejmowanych w ramach tego programu ma być całościowa przebudowa systemu towarowych połączeń kolejowych, lokalnych linii kolejowych oraz połączeń nocnych, która ma zaoszczędzić pieniądze oraz ograniczyć emisję CO2. Innym – duży plan renowacji energetycznej szkół i zakładów opieki społecznej.

Francuski przywódca zadeklarował także pomoc w zdobyciu pracy przez młodych ludzi. Rząd ma między innymi znieść część obciążeń, by zachęcić do zatrudniania pracowników o niskich kwalifikacjach. Utworzonych ma być też 100 tysięcy dodatkowych miejsc w służbie obywatelskiej – przeznaczonym dla młodzieży i finansowanym przez państwo programie, w ramach którego młodzi ludzie pracują na rzecz lokalnych społeczności.

Źródło: bankier.pl

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close