PaństwoŚwiat

Włochy: nasila się kryzys imigracyjny!

Kolejne łodzie z migrantami docierają na włoską wyspę Lampedusa, gdzie panuje kryzysowa sytuacja w przepełnionym punkcie rejestracji. W nocy z niedzieli na poniedziałek grupa mieszkańców wyspy zablokowała drogę domagając się pilnej ewakuacji przybyszów.

W ostatnich godzinach na Lampedusę przypłynęły dwie łodzie z ponad 20 Tunezyjczykami. Na brzegu zatrzymali ich funkcjonariusze Gwardii Finansowej, którzy eskortowali ich następnie do punktu, czyli tzw. hot spotu, gdzie procedurze rejestracji poddano w weekend ponad 900 migrantów. Jest tam miejsce dla 95 osób.

Po tym, gdy w nocy przypłynęła łódź z 44 migrantami z Maroka i Bangladeszu, grupa mieszkańców wyspy zablokowała drogę prowadzącą na molo, by nie dopuścić do przewiezienia ich na ląd. Interweniowała policja. Protestujący żądali natychmiastowego wywiezienia samolotami migrantów z Lampedusy. „Jesteśmy zagrożeni” – mówili uczestnicy blokady.

Na Sycylii trwają poszukiwania kilkudziesięciu migrantów, którzy uciekli z ośrodka pobytowego w rejonie Caltanissetty. Zatrzymano już 118 ze 184 uciekinierów. Opuścili oni miejsce, w którym przebywali na kwarantannie w związku z pandemią koronawirusa.

Burmistrz miasta Roberto Gambino powiedział, że wystosuje list do MSW w Rzymie informując, że migranci nie mogą dalej przebywać w tamtejszym ośrodku, gdyż jego zdaniem nie nadaje się on jako miejsce izolacji. „Uważam, że oni nie mogą tu być” – oświadczył burmistrz.

Coraz bardziej zaniepokojony eskalacją kryzysu migracyjnego – i to w nadzwyczajnych warunkach pandemii – jest gubernator Sycylii Nello Musumeci. Podkreślił, że w ostatnich dniach migranci uciekli z kilku ośrodków. Zarzucił rządowi, że nie dostrzega problemu.

Domagam się szacunku dla Sycylii. Nie może być traktowana jak kolonia – oświadczył szef władz regionu.

Lider włoskiej opozycji Matteo Salvini z Ligi zaznaczył komentując sytuację: „Trzykrotnie wzrosła liczba przybyłych migrantów w porównaniu z zeszłym rokiem„. Dodał, że Lampedusa znalazła się „na skraju upadku„, a setki migrantów uciekają z ośrodków pobytu.

Źródło: bankier.pl

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close