Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaPolskaŚwiat

Złoto bije rekordy i jest najdroższe od 9 lat!

Złoto bije rekordy

Już w piątek notowania złota przekroczyły granicę 1 900 dolarów za uncję, ale poniedziałkowy rajd przebił wyniki sprzed weekendu. Rankiem cena kruszcu wzrosła do ponad 1 930 dolarów za uncję, czyli przebiła historyczne maksimum z września 2011 roku, które wynosiło 1 920 dolarów.

Złoto w przeszłości było często odporne na załamania światowej koniunktury. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie tym kruszcem wzrasta w okresach niepewności wywołanej pandemią, kiedy inwestorzy szukają bezpiecznych przystani. Do rajdu cen złota pod koniec lipca przyczynił się także słabnący dolar. Jak wyjaśnia Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ:

Zwyżka notowań żółtego kruszcu jest napędzana przez słabego amerykańskiego dolara. Wartość dolara jest bowiem negatywnie skorelowana z notowaniami złota, a sam kruszec jest uznawany właśnie za atrakcyjną inwestycję chroniącą przed spadkami wartości papierowej waluty.

Wzrost będzie trwał

Zdaniem ekspertki, perspektywy dla notowań złota wskazują na możliwość kontynuacji zwyżek. Z technicznego punktu widzenia, pokonanie historycznych maksimów otwiera notowaniom drogę do kontynuacji wzrostu.

Z kolei fundamentalnie, paliwem do zwyżek będzie prawdopodobnie kilka czynników: począwszy od niepewności politycznej, związanej m.in. ze wzrostem napięć na linii USA-Chiny, po ruchy banków centralnych w postaci „ultraluźnej” polityki monetarnej i planów stymulujących gospodarkę.

W tym roku cena złota zwiększyła się o ponad 25%, z czego o 8% w ciągu ostatniego miesiąca. Na początku roku cena kruszcu kształtowała się poniżej 1 600 dolarów za uncję. Mocny wzrost był widoczny od połowy marca, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Potem cena zmieniła się nieznacznie i pozostawała poniżej 1 750 dolarów za uncję.

W drugiej połowie czerwca doszło do wybicia ponad ten poziom. Na początku lipca notowania przekroczyły psychologiczną granicę 1 800 dolarów za uncję, a w poniedziałek rano przebiły historyczne maksimum.

Warto zaznaczyć, że ze względu na zmianę kuru dolara wobec złotówki, z polskiej perspektywy złoto jest nieco tańsze niż w maju. Przeliczając ceny po bieżącym kursie dolara, złoto w Polsce wyceniane jest na nieco poniżej 7 300 zł za uncję, podczas gdy w maju było to prawie 7 400 zł.

Fot. Bankier

Źródło: Money

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close