Ochrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Nowy pomysł rządu: Wyższe kary za śmiecenie w lesie, sądowy nakaz sprzątania, drony i noktowizja

Walka z wandalami

Minister Środowiska Michał Woś zapowiedział walkę z osobami śmiecącymi w lasach. Polityk zapowiedział zaostrzenie kar za śmiecenie. Według przygotowanego przez resort przepisów, grzywna za śmiecenie w lasach wzrośnie aż dziesięciokrotne, z 500 do 5 000 złotych! Ponadto minister chce też wprowadzenia orzeczeń o pracach społecznie użytecznych polegających na sprzątaniu terenów zielonych oraz nawiązek w wysokości równej kosztom usunięcia odpadów.

W walce z wandalami pomogą montowane na drzewach fotopułapki, których ilość zostanie zwiększona 5-krotnie, ale także kamery noktowizyjne i drony. Minister przekazał, że obecnie z Lasach Państwowych zainstalowanych jest 2 tysiące fotopułapek, a koszt zakupu nowych ma wynieść milion złotych.

Mam złą wiadomość dla zaśmiecających nasze lasy, którzy czuli się dotąd bezkarni. W trybie pilnym uruchamiamy we wszystkich terenach leśnych w całym kraju aż dziesięć tysięcy przenośnych fotopułapek. Leśnicy każdego dnia będą zmieniać ich położenie. Są zamaskowane i nigdy nie będzie wiadomo, gdzie w danej chwili są zamontowane. Oprócz tego porządku będą pilnować kamery noktowizyjne i armia dronów.

Sprzątanie lasów

Oprócz wyższej grzywny, sądy w myśl przygotowanych przez resort przepisów, będą mogły nałożyć karę sprzątania lasu. Ponadto sędziowie będą mieli także możliwość nałożenia dodatkowej kary w postaci prac społecznych, polegających na sprzątaniu obszarów leśnych na przykład przez miesiąc lub dłużej.

Śmieci w lesie to już prawdziwa plaga, która zagraża całemu środowisku. Lasy Państwowe każdego roku wydają 20 milionów złotych na uprzątnięcie terenów leśnych, z których wywozi się prawie 115 tysięcy metrów sześciennych odpadów.

Jak czytamy na stronie ministerstwa, to ponad 1 000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami. Zmiana przepisów o gospodarce odpadami niestety niewiele zmieniła i lasy wciąż są zaśmiecane. Jednym z powodów było dotychczas niskie ryzyko wykrycia takiego wykroczenia.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close