PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: ponad połowa Polaków nie pojedzie na wakacje, Hebe zamknie wszystkie apteki, a złoto najdroższe w historii

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Zakupy w Biedronce możliwe także w niehandlowe niedziele? Biedronka kusi klientów darmową dostawą produktów zamówionych za pośrednictwem aplikacji Glovo. Sklep internetowy Biedronka otwarty jest także w niedziele niehandlowe. Market nie wprowadził ograniczeń odnośnie wagi oraz ceny zamawianych produktów. Średni czas dostawy po dokonaniu zamówienia wynosi obecnie 45 minut.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/07/29/zakupy-w-biedronce-mozliwe-takze-w-niehandlowe-niedziele/
SPOSÓB NR. 46 NA OBCHODZENIE ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELE. BO SPRÓBUJ CZEGOŚ POLAKOM ZAKAZAĆ…

Napięcie na linii USA–Chiny oraz druga fala pandemii to główne tematy na radarach inwestorów.

Donosi o tym Bank PKO BP w swoim serwisie ekonomicznym.
http://www.pkobp.pl/media_files/4952691c-cc36-4d45-823b-0b3992866907.pdf

Rząd planuje podnieść w przyszłym roku płacę minimalną do 2,8 tys. zł brutto. W rezultacie w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – pisze Business Insider Polska – Wśród krajów OECD tylko Kolumbia ma mieć wyższy wskaźnik relacji płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia od Polski. My zajmiemy więc miejsce drugie, tuż przed Nową Zelandią.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/placa-minimalna-w-polsce-na-2021-r-a-dane-oecd/mt5j2fg
A PÓŹNIEJ ZDZIWKO CZEMU WSZYSTKO TAK DROŻEJE…

Przeciętny Wenezuelczyk nie kupi już za swoją pensję kilkunastu miliardów litrów benzyny – pisze 300 Gospodarka – pisze 300 Gospodarka – (…) W tym targanym kryzysem, lecz bogatym w złoża ropy naftowej państwie średnia wynagrodzenia netto wyniosła zaledwie 26 euro miesięcznie. Jednak ponieważ średnia cena benzyny wyniosła wówczas 0,000000002 euro, to przeciętny mieszkaniec tego kraju mógł za swoją pensję kupić jej aż 14 mld litrów.

Przeciętny Polak, którego wynagrodzenie w 2019 r. wynosiło średnio 3516 zł (lub 820 euro) miesięcznie netto, mógł pozwolić sobie na zakup 711 litrów benzyny, której uśredniona cena w pierwszej połowie 2019 roku wynosiła wówczas 4,95 zł (lub 1,15 euro) za litr – przeczytamy dalej w 300 Gospodarce.

Na szczycie zestawienia na Starym Kontynencie znalazły się Szwajcaria i Luksemburg. Przeciętna pensja pozwoli mieszkańcom tych państw na zakup odpowiednio 3795 i 3320 litrów benzyny. Na podium znalazła się również Dania z 2484 litrami. Na najmniejszą objętość paliwa mogli sobie pozwolić obywatele Mołdawii, Ukrainy i Albanii, gdzie średnie wynagrodzenie warte jest odpowiednio 352, 345 i 239 litrów benzyny.
https://300gospodarka.pl/news/w-zeszlym-roku-przecietny-wenezuelczyk-za-swoja-pensje-mogl-kupic-14-mld-litrow-benzyny-eldorado-sie-jednak-skonczylo
KOMENTARZE ZBĘDNE.

TVP kupuje luksusowe samochody za 4 miliony! 2 miliardy nie poszły na marne? Jak informuje portal Spiersweb, TVP zamierza kupić 30 nowych samochodów. Wymagania odnośnie aut są mocno sprecyzowane. Długość co najmniej 4,7 m, moc od 150 KM, automatyczna skrzynia biegów, automatyczna klimatyzacja, kamera cofania oraz lakier niebieski metaliczny – to tylko niektóre wymogi, jakie muszą spełnić luksusowe auta dla TVP. (…) Przypomnijmy, że mimo głosów sprzeciwu ze strony opozycji oraz środowisk wolnościowych, prezydent Andrzej Duda podpisał parę miesięcy temu ustawę przyznającą TVP miliardy w ramach tak zwanej rekompensaty abonamentowej. Jak donoszą media, decyzja ta miała być uzależniona od… dymisji Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Jacek Kurski z TVP wyleciał, Andrzej Duda miliardy podpisał, a teraz… Kurski ponownie wrócił na stołek prezesa TVP.

TVP jeszcze parę miesięcy temu wywierała presję na Andrzeju Dudzie, przekonując, że jeśli nie podpisze ustawy, to spółce grozi niewypłacalność i szykują się zwolnienia. To nie pierwsza kroplówka pieniężna dla TVP. Pierwsze środki w wysokości 860 milionów złotych trafiły do TVP w 2017 roku. Rok później, Telewizja Jacka Kurskiego otrzymała 1,13 miliarda złotych. Nic więc dziwnego, że przychody TVP w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wzrosły aż o 21%.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/07/29/tvp-kupuje-luksusowe-samochody-za-4-miliony-2-miliardy-nie-poszly-na-marne/

POLACY NIE WRÓCILI DO KNAJP. Według badania zleconego przez BIG InfoMonitor zaledwie jedna czwarta Polaków wróciła do swoich nawyków sprzed rozpoczęcia pandemii, jeśli chodzi o korzystanie z gastronomii – donosi 300 Gospodarka – Jedna trzecia badanych bywa w lokalach rzadziej niż kiedyś, a aż 39 proc. zadeklarowało, że w ciągu dwóch miesięcy od ponownego otwarcia w ogóle nie poszło do restauracji.
https://300gospodarka.pl/live/big-infomonitor-restauratorzy-maja-671-mln-zl-zaleglosci
WYPADAŁOBY JAKOŚ ULŻYĆ GASTRONOMII. CIEKAWY POMYSŁ NA ZWIĄZEK PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW, KTÓRY POSTULUJE JEDNOLITY VAT 8% NA GASTRO. TRZYMAMY KCIUKI.

BO JAK RZĄD CHCE, TO UMIE OBNIŻYĆ VAT. Ministerstwo Finansów zamierza w najbliższym czasie wystąpić do Komisji Europejskiej o zgodę na obniżenie stawki VAT na gazety, czasopisma i książki. – Dla nas to bardzo ważne, to początek działań w dobrym kierunku – komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izba Wydawców Prasy. Izba apelowała o takie działania do rządu wiosną br.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zerowy-vat-na-prase-i-ksiazki-wniosek-komisja-europejska-izba-wydawcow-prasy-dla-nas-to-bardzo-wazne

Korzystał z rządowego wsparcia na epidemię, kupił za nie lamborghini – donosi Fakt – Tarczę antykryzysową uruchomił nie tylko polski rząd, ale większość krajów dotkniętych koronawirusem. Chodzi o pomoc przedsiębiorstwo i ludziom w czasie pandemii. Niestety zdarzają się ludzie, którzy wykorzystują te pomocowe środki niezgodnie z przeznaczeniem. (…) Jednym z najbardziej jaskrawych przypadków marnotrawienia tych środków jest na pewno sprawa mieszkańca Florydy (USA), który za otrzymane preferencyjne pożyczki na ratowanie firm kupił sobie między innymi… warte 390 tys. dolarów (około 1,5 miliona zł) lamborghini. Na szczęście nieuczciwym przedsiębiorcą zajęły się już organu ścigania. David T. Hines z Miami (29 l.) został oskarżony o przestępstwa bankowe, w tym między innymi podanie fałszywych danych instytucji finansowej.
https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/tarcza-antykryzysowa-za-rzadowe-wsparci-kupil-lamborghini/vcpxpd7

Związki zawodowe korzystnie wpływają na innowacyjność przedsiębiorstw; wysokie dodatki na dzieci zmniejszają odsetek samotnych matek; długoterminowe koszty epidemii dla gospodarki światowej są porównywalne z kosztem globalnego ocieplenia – to tylko niektóre z wniosków z ekonomicznych badań naukowych – pisze Aleksander Piński w Obseratorze Finansowym.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/zwiazki-zawodowe-poprawiaja-innowacyjnosc-firm/
TROCHĘ CLICKBAITOWE WNIOSKI Z TYCH BADAŃ…

TERAZ TROCHĘ CIEKAWOSTEK Z BADANIA POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU I POLSKIEGO INSTYTUTU EKONOMICZNEGO: Ponad połowa Polaków (54 proc.) deklaruje, że pandemia nie miała wpływu na zmianę sytuacji finansowej ich gospodarstw domowych. Jednocześnie, 58 proc. pytanych uważa za nieprawdopodobną możliwość odłożenia jakichkolwiek pieniędzy w ciągu najbliższego kwartału, a taki sam odsetek nie planuje żadnego wyjazdu wakacyjnego.

Ponad połowa (58 proc.) Polaków nie planuje wyjazdu wakacyjnego, a 42 proc. ma go w planach. Dla niemal co trzeciego z nich (32 proc.) będzie to wyjazd krajowy, 6 proc. wybiera się za granicę, a 4 proc. planuje zarówno wyjazd krajowy, jak i zagraniczny. Decyzja o wyjeździe jest skorelowana z samooceną sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Na wakacje wyjedzie 64 proc. badanych z grupy o najlepszej sytuacji finansowej oraz 29 proc. z grupy deklarującej najgorszą sytuację.

36 proc. Polaków pozytywnie ocenia sytuację gospodarczą kraju, a 33 proc. deklaruje ocenę negatywną. Ocenę pozytywną częściej wydają mężczyźni (38 proc.), osoby w wieku 60+ (49 proc.), a także badani z wykształceniem podstawowym (48 proc.) oraz mieszkańcy wsi i małych miast (39 proc.). Negatywne opinie częściej prezentują kobiety (37 proc.), ludzie przed 40-tym rokiem życia (36 proc.) oraz respondenci z wykształceniem wyższym (39 proc.) i mieszkańcy dużych miast (37 proc.).

73 proc. Polaków pozytywnie ocenia sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego, negatywnie ocenia ją 22 proc.
https://pie.net.pl/prawie-%c2%be-polakow-pozytywnie-ocenia-sytuacje-swojego-gospodarstwa-domowego-ale-wiekszosc-nie-planuje-wyjazdu-wakacyjnego/

Aż 60 proc. respondentów zadeklarowało, że stara się zdrowo odżywiać na co dzień, a 47 proc. zmieniło nawyki żywieniowe na zdrowsze w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Z drugiej strony wciąż mamy tendencję do dokonywania niekorzystnych dla naszego zdrowia wyborów w obszarze dań gotowych. Tu najczęściej wybieramy pizzę, pierogi oraz kanapki – wynika z najnowszego badania „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2020” – pisze SuperBiz – Polacy deklarują, że chcą odżywiać się zdrowo i dbają o aktywny tryb życia (..) Trend zdrowego odżywiania jest bardzo silny i nadal ma tendencję wzrostową.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/jak-odzywiaja-sie-polacy-zdrowe-trendy-na-czasie-ale-lubimy-tez-dania-gotowe-do-spozycia-raport-aa-KMQj-3irH-oomo.html
NO TO DZIŚ SIĘ TROCHĘ DOWIEDZIELIŚMY NOWEGO O NAS SAMYCH. CZAS NA ZAGRANICĘ!

Hiszpańska gospodarka zaliczyła w czasie pandemii olbrzymi spadek PKB – donosi Obserwator Gospodarczy – AIReF będący niezależnym, hiszpańskim urzędem finansowym oszacował, że w szycie pandemii hiszpańskie PKB spadło o 20 proc.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1435-hiszpanska-gospodarka-zaliczyla-w-czasie-pandemii-olbrzymi-spadek-pkb
DOBRZE PRZECZYTALIŚCIE… O 20%!

WRACAMY DO KRAJU NA…

KOLEJNE PLOTKI BIZNESOWE

Wzrost sprzedaży Biedronki w czasie pandemii jest wręcz imponujący na tle wyników Carrefoura w Polsce, którego sprzedaż spadła – donosi Business Insider Polska – W pierwszych sześciu miesiącach Polacy wydali na zakupy w Biedronce 6,5 mld euro, o 10,9 proc. więcej niż rok wcześniej (licząc w krajowej walucie). Z kolei w samym II kwartale sieć zanotowała również wzrost sprzedaży o 8,7 proc. do 3,3 mld euro. (…) Był to trudny kwartał, bo z początkiem kwietnia wprowadzono drastyczne ograniczenia liczby klientów w sklepach – jednorazowo na salę sprzedaży mogło wejść trzy razy więcej osób niż wynosiła liczba kas w placówce. W związku z tym przed sklepami tworzyły się spore kolejki. By ratować sprzedaż, Biedronka zdecydowała o wydłużeniu godzin otwarcia sklepów, a część z nich działała nawet przez całą dobę. Wprowadzono też dodatkowe, specjalne promocje, w tym nocne zniżki.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/wyniki-biedronki-w-trakcie-pandemii-i-polrocze-2020-roku/1g27qv1
OH JUŻ ZDĄŻYLIŚMY ZAPOMNIEĆ O TYCH RAJDACH POLAKÓW NA SKLEPY!

A PROPOS BIEDRONKI. W nadchodzącym tygodniu czeka nas wiele dobrego, przynajmniej jeśli chodzi o ofertę sklepów spożywczych. W aż dwóch sieciach pojawi się tydzień Włoski (Aldi i Biedronka), m.in. z oliwami serami i wędlinami. W Delikatesach Centrum proszek będziemy mogli kupić z 50 proc. obniżką, a w Lidlu czekają nas w czwartek naprawdę tanie banany – pisze Fakt.
https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/biedronka-lidl-aldi-promocje-w-sklepach-od-3007-gazetki-promocyjne/yg6zxe1

Hebe zamknie wszystkie apteki. Będą zwolnienia grupowe! Spółka Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja, zarządzająca siecią drogerii i aptek Hebe, zdecydowała, że skoncentruje swoje plany rozwojowe tylko na części drogeryjnej – podała spółka w komunikacie prasowym o czym donosi portal Dla Handlu
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/hebe-zamknie-wszystkie-apteki-beda-zwolnienia-grupowe,89878.html
A TAK W OGÓLE, TO WIECIE, ŻE WŁAŚCICIELEM HEBE JEST WŁAŚCICIEL BIEDRONKI? NO TO JUŻ WIECIE.

No i na dziś to tyle Porannych Plotek Biznesowych… Zaglądajcie do nas w ciągu dnia. Będą nowe artykuły. Giełda zaczęła dzień na mocnym minusie. Euro po 4,40, a złoto najdroższe w historii. Jutro piąteczek! 

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close