EnergetykaPaństwoPolska

PGNiG odkryło nowe złoże gazu na Podkarpaciu!

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) dokopało się do gazu i to nawet dużych złóż surowca. W gminie Wiązownica w powiecie jarosławskim rocznie może być produkowane około 5 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego.

Sukcesem zakończyły się prace wiertnicze PGNiG. Spółka odkryła spore złoże gazu. Odwiert rozpoznawczy „Zapałów-3K” jest zlokalizowany w miejscowości Wólka Zapałowska w gminie Wiązownica na Podkarpaciu.

W trakcie testów produkcyjnych uzyskano z niego gaz w ilościach uzasadniających przemysłową eksploatację – wskazują przedstawiciele PGNiG. Specjaliści szacują, że wydajność odwiertu wyniesie około 5 milionów metrów sześciennych wysokometanowego gazu ziemnego rocznie.

To potwierdzenie, że ten region ma wciąż duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów – podkreśla prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Wybór lokalizacji otworu „Zapałów-3K” poprzedzony został dokładną analizą archiwalnych informacji geologiczno-geofizycznych. Dane zebrane w trakcie wiercenia odwiertu posłużą teraz do oszacowania zasobności nowego złoża i zaplanowania kolejnych prac w tym rejonie, aby optymalnie wykorzystać jego potencjał.

Odwiert „Zapałów-3K” znajduje się na większym terenie Lubaczów-Zapałów, gdzie PGNiG poszukuje złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Koncesja, która przyznaje PGNiG wyłączność na prowadzenie prac poszukiwawczych i eksploatację złóż węglowodorów na tym obszarze, obejmuje prawie 900 kilometrów kwadratowych na terenie 11 gmin.

Źródło: money.pl

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close