PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: dziś o tym ile kosztuje mieszkanie w Warszawie oraz ile Polki wydają na kosmetyki. Dużo.

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – zaczynamy bezrobociem

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wzrosło o 3,8 proc. rok do roku, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 2,3 proc., podał Główny Urząd Statystyczny o czym pisze 300Gospodarka. Dane dotyczą wybranych sektorów i firm, w których pracuje więcej niż 9 osób. W porównaniu do czerwca tego roku poziom zatrudnienia wzrósł o 1,1 proc. Dane są nieco lepsze od consensusu prognoz analityków, ale nie odbiegają od nich znacząco. (…)

Sytuacja na rynku pracy po załamaniu spowodowanym pandemią, które miało swój szczyt w maju, zaczyna się więc powoli poprawiać. Jednak według ekonomistów mBanku ponowny wzrost zatrudnienia może dotyczyć przede wszystkim osób, które pozostawały w domu i korzystały ze świadczeń opiekuńczych lub zostały wysłane na tzw. postojowe, a w mniejszym stopniu osób zwolnionych – przeczytamy dalej w 300 Gospodarce – „Do całkowitego powrotu do normalności i przywrócenia do pracy faktycznie zwolnionych osób jeszcze daleka droga i może być ona całkiem wyboista (część sektorów będzie odbudowywać się latami)”, komentują.

Analitycy uważają też, że pod koniec roku stopa bezrobocia w Polsce nie przekroczy poziomu 8 proc.
https://300gospodarka.pl/live/w-lipcu-poziom-zatrudnienia-byl-tylko-o-23-proc-nizszy-niz-przed-rokiem-ale-do-normalnosci-jeszcze-daleka-droga

Zła wiadomość z GUS – nastroje konsumentów w sierpniu są gorsze niż miesiąc wcześniej. To zaskoczenie, bo można było oczekiwać, że po poważnym załamaniu w kwietniu będą się one stopniowo poprawiać, aż powrócą do poziomu sprzed epidemii. Zresztą w maju, czerwcu i lipcu ten scenariusz był realizowany – pisze Business Insider Polska.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-dzisiaj-raport-20-sierpnia/l8ktv3t?

WPADKA WIZERUNKOWA OPŁACIŁA SIĘ M-BANKOWI! 5 sierpnia klienci mBanku dostali trzy wiadomości. Jedna ma w tytule „mBank pozdrawia”, a dwie pozostałe „wiadomość testowa push”. Choć była to zwykła wpadka i prawdopodobnie pomyłka pracownika działu IT, wzbudziła zaniepokojenie wielu osób obawiających się o stan konta. Z kolei wzmożona aktywność klientów próbujących dowiedzieć się, co oznaczają tajemnicze wiadomości, spowodowała zawieszenie się aplikacji i strony banku, co jeszcze bardziej wpłynęło na ich przerażenie. (…) – pisze Fakt – Kryzys przyniósł mBankowi nieoczekiwany sukces! Jak podaje portal „Press”, omyłkowo wysłana wiadomość zaowocowała ponad tysiącem materiałów o zasięgu 5,62 mln potencjalnych kontaktów. Uzyskała też prawie 1,16 mln zł ekwiwalentu reklamowego (wskaźnik wyrażający ilość pieniędzy, jaką należałoby wydać na publikację danego przekazu, gdyby był on reklamą). Nic dziwnego – sprawa nabrała rozgłosu nie tylko w sieci, ale także w wielu mediach.

Jak podaje Instytut Monitorowania Mediów, ponad połowa publikacji (62 proc.) miała wydźwięk pozytywny, 29 proc. neutralny, a tylko 9 proc. negatywny.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/wpadka-mbanku-okazala-sie-sukcesem-esacz-stalo-sie-hitem-internetu/t98xgqb

Inflacja w Polsce wciąż jest wysoka i wynosi 3,7 proc. rok do roku, twierdzi Eurostat. Unijny urząd mierzy przeciętną zmianę cen konsumpcyjnych nieco inaczej niż GUS, otrzymuje więc inne wyniki. Według GUS inflacja w Polsce spadła już do 3 proc. Zdaniem Eurostatu nadal jest wyraźnie wyższa. Wciąż też jesteśmy w wąskim gronie krajów z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej. Tym razem wyprzedzają nas pod tym względem tylko Węgrzy.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-dzisiaj-raport-20-sierpnia/l8ktv3t
POLAK WĘGIER DWA BRATANKI… I DO WÓDKI I DO INFLACJI…

Giełda stwarza szanse pozyskania kapitału, również dla startupów i młodych firm. Jednak znawcy tematu nie są zgodni co do tego, czy NewConnect jest optymalnym kierunkiem dla takich podmiotów – pisza Filary Biznesu i dodają, że eksperci – Mają wątpliwości, bo sytuacja gospodarcza nie jest zbyt dobra, a inwestorzy ograniczają wydatki na ryzykowne przedsięwzięcia. Natomiast patrząc na temat z drugiej strony, obecnie największe szanse na debiut mają m.in. spółki, które oferują rozwiązania niszowe, w tym związane z walką z koronawirusem. Do tego eksperci dodają, że druga fala pandemii może być zagrożeniem, ale też potencjalną szansą dla spółek planujących wejście na parkiet.
https://filarybiznesu.pl/eksperci-druga-fala-pandemii-szansa-dla-startupow-szczegolnie-tych-z-niszowymi-rozwiazaniami/a5609
GOSPODARKI W KRYZYSIE. NATOMIAST GIEŁDY NOTUJĄ REKORDOWE WYNIKI. W TYM NASZ RODZIMY NEW CONNECT. NIE ROŚNIE TYLKO WIG.

KUPUJEMY W INTERNECIE NA POTĘGĘ! Wśród witryn e-commerce zdecydowanym liderem jest niezmiennie Allegro.pl wyprzedzające porównywarkę Ceneo.pl. Rok do roku największe wzrosty odwiedzalności osiągnęły sklepy internetowe sieci handlowych Leroy Merlin, RTV Euro AGD i Media Expert, a niewielki spadek zanotował Empik.com.(…) Według wyników badania Gemius/PBI opracowanych przez Wirtualnemedia.pl w lipcu przeglądarkową wersję Allegro odwiedziło 17,61 mln internautów (co dało 65,1 proc.) zasięgu, którzy wykonali w serwisie 1,37 mld odsłon, a każdy w ciągu doby spędził w nim średnio 12 minut i 32 sekundy.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/allegro-dominuje-mocno-w-gore-e-sklepy-leroy-merlin-rtv-euro-agd-i-media-expert-top10-serwisow-e-commerce
A BĘDZIEMY KUPOWAĆ ONLINE JESZCZE WIĘCEJ!

OCZYWIŚCIE JAK KTOŚ ZYSKUJE, TO NAJCZĘŚCIEJ KTOŚ INNY TRACI. W TYM WYPADKU SUPER I HIPERMARKETY. Carrefour zwolni około 400 menadżerów. Powodem są zmiany organizacyjne we francuskiej sieci marketów spożywczych. Sieć sklepów jest na półmetku realizacji strategii zaplanowanej na lata 2018 – 2022. Carrefour przyśpiesza proces decyzyjny w interakcji z klientami, spłaszczy swoje struktury i zmniejszy hierarchiczność organizacji.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/08/19/zwolnienia-grupowe-w-carrefourze-prace-straci-400-menadzerow/

Ziobro da pieniądze gminom ,,wolnym od LGBT” z funduszu dla osób dotkniętych przemocą? Regiony, na terenie których ustanowiono tak zwane ,,strefy wolne od LGBT” mogą stracić unijne fundusze. Na razie pieniądze z UE straciło już kilka polskich samorządów, ubiegających się o unijne środki w ramach programu „Partnerstwa miast”. Z 285 złożonych wniosków w 23 krajach dofinansowanie otrzymało 127 projektów. Wśród nich znalazły się także polskie gminy. 5 tys. euro trafi do Wrześni, 12 tys. do Opola, 10 tys. do gminy Zator, tyle samo dostanie gmina Iwkowa. (…) Strefom wolnym od LGBT” chce pomóc nasz rząd. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wczoraj wsparcie dla gmin, które nie dostały pieniędzy z UE. Wśród nich jest między innymi gmina Tuchów, której radni dostali wczoraj od ministra symboliczny czek na 250 tysięcy złotych.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/08/19/ziobro-da-pieniadze-gminom-wolnym-od-lgbt-z-funduszu-dla-osob-dotknietych-przemoca/

KATEGORIA NIERUCHOMOŚCI! Rynek biurowy w Polsce czekają kolejne zmiany. Nowe trendy mocno wpłyną na rzeczywistość – donoszą Filary Biznesu i dodają – Zespół Business Link – operatora biur oferującego elastyczny najem – przygotowali listę pięciu najważniejszych trendów wsłuchując się w oczekiwania padające ze strony klientów w ostatnich tygodniach. Według nich omawiane zagadnienia w bliskiej przyszłości najmocniej wpłyną na funkcjonowanie rynku biurowego w Polsce. Są to: Elastyczna oferta zachęci do elastycznej pracy, zamiast własnego biura firmy wybiorą hybrydę „biurową”, wzrośnie znaczenie podnajmu, pracownicy będą chcieli wracać do biur.
https://filarybiznesu.pl/rynek-biurowy-w-polsce-czekaja-kolejne-zmiany-nowe-trendy-mocno-wplyna-na-rzeczywistosc/a5608

A CO NA RYNKU MIESZKANIOWYM?

Drugi kwartał 2020 roku na pewno na długo zapisze się w historii krajowej mieszkaniówki ze względu na kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Zwiększone wymagania kredytowe banków oraz wprowadzone przez nie ograniczenia znacząco wpłynęły na zakup mieszkań na rynku pierwotnym i w perspektywie czasu mogą przyczynić się do większego zainteresowania mieszkańców stolicy lokalami zlokalizowanymi w najtańszych dzielnicach – pisze Super Biznes i odpowiada na pytanie…

Ile obecnie kosztuje mieszkanie w Warszawie?

Wiele osób planujących zakup mieszkania liczyło, że lockdown wpłynie na obniżenie cen metrażu. Niestety w omawianym kwartale nie były widoczne znaczące spadki.  Obecnie zakup nowego mieszkania za mniej niż 7500 zł/mkw. jest osiągalny tylko w Wesołej (7174 zł/mkw.). Do innych “tańszych” dzielnic należą: Białołęka (7610 zł/mkw.), Rembertów (7681 zł/mkw.) oraz wspomniany wcześniej Wawer (7840 zł/mkw.).

Zaskoczenia nie wzbudzają „najdroższe” warszawskie dzielnice jak Śródmieście, Wola, Ochota, Mokotów, Praga-Północ i Żoliborz. W tych częściach Warszawy, średnia cena za 1 mkw. nowego lokalu wynosi ponad 12 000 zł, co wiąże się m.in. z bardzo dobrym skomunikowaniem nowo powstających inwestycji z centrum, bogatym zapleczem handlowo-usługowym, edukacyjnym oraz obszarami biurowo-biznesowymi – dalej Super Biznes.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/szok-w-warszawie-ceny-mieszkan-caly-czas-rosna-gdzie-znajdziemy-najtansze-m-raport-aa-9WmZ-SZbt-RmP3.html
W RAMACH CIEKAWOSTEK CZAS NA KOLEJNĄ… CZY WIECIE…

Ile Polki wydają na kosmetyki?

DUŻO! NIE NO ŻART… NA SERIO TO… Z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu picodi wynika, że przeciętna Polka wydaje około 1414 zł w ciągu roku (319 euro) – odpowiada Fakt.  

Zbadano jak wyglądają zwyczaje zakupowe Polek w temacie kosmetyków. Okazuje się, że wydają na nie rocznie więcej niż Czeszki, Hiszpanki, Włoszki czy Niemki! Kosmetyki kupują najczęściej gdy są na promocji, a najrzadziej, gdy… się kończą. Najważniejsza dla Polek jest cena, a zaraz potem skład. To tylko niektóre z interesujących wyników badania – dalej Fakt.

Ile czasu przeciętnie Polki spędzają przed lustrem? Wśród kobiet pomiędzy 18 a 50 rokiem życia, 53% robi makijaż od pięciu do piętnastu minut, a 14% mieści się w zaledwie pięciu minutach. Jedna trzecia ankietowanych Polek poświęca na makijaż zdecydowanie dłużej, nawet pół godziny.
https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/ile-polki-wydaja-rocznie-na-kosmetyki-badanie-2020/8fxhfdd

TRÓJMIASTO BĘDZIE MIAŁO DRUGĄ OBWODNICĘ! Jak donosi Polskie Radio 24 – Ruszają przygotowania do najważniejszej inwestycji drogowej na Pomorzu. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, rozpoczęto postępowanie przetargowe na wykonanie drogi ekspresowej S6 – 32-kilometrowej Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2567681,Rusza-przetarg-na-najwazniejsza-inwestycje-drogowa-na-Pomorzu-%E2%80%93-Obwodnice-Metropolii-Trojmiejskiej
TYM TO SIĘ POWODZI!

W TOKU DYSKUSJI O PODWYŻCE PŁAC DLA POLITYKÓW, POJAWIŁA SIĘ CIEKAWA I WARTOŚCIOWA OPINIA. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że podwyższenie wynagrodzeń osób sprawujących funkcje publiczne służy interesowi publicznemu. Nierównowaga między otrzymywanym wynagrodzeniem a skalą odpowiedzialności jest widoczna szczególnie w przypadku wiceministrów. Mając to na uwadze, Związek apeluje do posłów Sejmu RP o niepoddawanie się populistycznej presji i odrzucenie weta senackiego dotyczącego projektu ustawy podwyższającego wynagrodzenia osobom sprawującym funkcje publiczne, a następnie natychmiastową nowelizację aktu, eliminującą kilka zawartych w nim błędów. Przede wszystkim ZPP zwraca uwagę na potrzebę jasnego powiązania wynagrodzeń polityków z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, wycofanie się z podwyżek subwencji dla partii politycznych oraz uchwalenie jeszcze większej podwyżki wynagrodzeń dla najważniejszych osób w państwie, tj. Prezydenta i Prezesa Rady Ministrów.
https://zpp.net.pl/apel-zpp-w-sprawie-podwyzek-wynagrodzen-osob-sprawujacych-funkcje-publiczne/

Dalsze obniżanie stóp procentowych nie jest potrzebne, ocenia w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Kamil Zubelewicz. Według niego, dokonane już w tym roku obniżki stóp nie były konieczne – pisze o tym Polish Brief.
https://polishbrief.pl/news/5202/zubelewicz_rpp_dalsza_obnizka_stop_procentowych_nie_jest_potrzebna

Dolar o poranku 3,71 zł, Primark otwiera dziś pierwszy w Polsce sklep, a pogoda na weekend zapowiada się bardzo letnia. Może trochę popadać. Jutro już piąąąąteczek!

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close