PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Rząd szykuje projekt dopłat do czynszów, nawet 1500 zł miesięcznie

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Dopłaty do czynszów coraz bliżej. Sejm rozpoczyna prace, informuje Business Insider. Projekt przyjęty pod koniec lipca przewiduje m.in. wyższe dodatki mieszkaniowe dla najemców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19, na co w tym roku trafić ma ok. 420 mln zł. Według Ministerstwa Rozwoju, nowe przepisy mają dotyczyć najemców mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy. Chodzi o dopłatę od czynszu w wysokości do 1500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75 proc. czynszu.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/pakiet-mieszkaniowy-i-doplaty-do-czynszow/s03s0gd
RZĄD MA GŁOWĘ PEŁNĄ POMYSŁÓW

Rząd zajmie się dziś projektem dotyczącym minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku, pisze Polskie Radio. Zgodnie z projektem rozporządzenia wysokość płacy minimalnej ma wynieść 2800 złotych – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Przypomina, że propozycja rządu omawiana była na Radzie Dialogu Społecznego, ale partnerom społecznym nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2582626,Wraca-temat-placy-minimalnej-w-2021-roku-Projektem-zajmie-sie-rzad
A JAKBY TAK KWOTĘ WOLNĄ OD PODATKU JESZCZE PODNIEŚĆ, ALE BY BYŁO

Miliony dla swoich. Tak PiS wspiera swoje organizacje – czytamy w nagłówku Onetu. PiS za pośrednictwem instytucji o nazwie Narodowy Instytut Wolności przelewa miliony złotych na konta organizacji pozarządowych. Wiele z nich kierowanych jest przez ludzi bezpośrednio związanych ze Zjednoczoną Prawicą. Organizacje, w których działa wiceszef Ordo Iuris, dostały prawie 2 mln zł. Granty trafiły m.in. do organizacji związanych z członkami rządu, pracownikami Kancelarii Premiera Morawieckiego czy politykami Zjednoczonej Prawicy. Wiele z tych organizacji powstało w 2018 r. i 2019 r, czyli w momencie gdy NIW zaczął rozdawać pieniądze.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/pis-i-organizacje-pozarzadowe-partia-rzadzaca-przelewa-miliony-zl-dla-swoich/51d421f,79cfc278
A TO SPRYCIARZE

Trwa kontrola NIK w Telewizji Polskiej, pisze Interia. Jak poinformowała Najwyższa Izba Kontroli, w ubiegłym tygodniu rozpoczęła się kontrola w Telewizji Polskiej. Celem jest sprawdzenie, czy TVP prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje środkami finansowymi. „Kontrolerzy sprawdzą przede wszystkim, czy TVP SA prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje środkami finansowymi. Na tym etapie jednak, podobnie jak przy wszystkich innych naszych trwających kontrolach, nie możemy pisać o szczegółach” – przekazał wydział prasowy NIK.
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-trwa-kontrola-nik-w-telewizji-polskiej,nId,4730862
CIEKAWE NA CO IDĄ TE MILIARDY

Morawiecki oskarża Niemców. „Wymiar sprawiedliwości chronił zbrodniarzy, a nie ofiary”, czytamy we Wprost. Mateusz Morawiecki zamieścił wpis na Facebooku, w którym przypomniał sprawę postępowania sądowego ws. mordu na mieszkańcach Torzeńca. Premier podkreślił, że „nie możemy zapomnieć, kto był ofiarą, a kto okrutnym oprawcą i katem”.
https://www.wprost.pl/polityka/10364190/morawiecki-oskarza-niemcow-wymiar-sprawiedliwosci-chronil-zbrodniarzy-a-nie-ofiary.html
POZIOM SYMPATII NIEMCÓW DO POLAKÓW WZRÓSŁ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Przemysł futrzarski: Chcemy się dogadać. Inaczej skończy się strajkami – głosi nagłówek Wprost. Przedstawiciel Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych twierdzi, że zaproponowane przez rząd rozwiązania są w obecnej formie nie do zaakceptowania. W projekcie ustawy zapisano, że hodowcy będą mieli rok na zlikwidowanie swoich biznesów bez jakichkolwiek rekompensat ze strony państwa. – Jesteśmy gotowi przystać na wygaszenie działalności, ale nie na proponowanych warunkach – przyznaje szef PZHZF. Jak czytamy w DGP, hodowcy na wygaszenie swoich hodowli potrzebują co najmniej półtora roku. Liczą również na wsparcie, które pozwoli na spłaty zaciągniętych kredytów. A kredytów jest dużo. Jak wynika z danych pracowni Bisnode, polska branża futrzarska warta jest 7 mld zł, a zadłużona jest na 3 mld zł.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10364215/przemysl-futrzarski-chcemy-sie-dogadac-inaczej-skonczy-sie-strajkami.html
RZĄD MOŻE WYKOŃCZYĆ CAŁKIEM DOCHODOWY BIZNES

Podatek cukrowy obejmie też miód! Podrożeją piwa i napoje. W walce z niezdrowymi dosładzanymi napojami rząd nie zamierza brać jeńców. Tzw. podatek cukrowy obejmie zarówno napoje znanych światowych marek, jak i ich zdrowsze alternatywy – napoje słodzone miodem. Amatorzy piw smakowych również powinni przygotować się większe wydatki.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/09/14/podatek-cukrowy-obejmie-tez-miod-podrozeja-piwa-i-napoje/
NATURALNIE WSZYSTKO DLA NASZEGO ZDROWIA, WCALE NIE CHODZI O PIENIĄDZE, WCALE

Nestlé ogłasza wielką, kawową rewolucję, informuje Super Express. W ramach globalnej umowy ta wiodąca firma w obszarze żywienia i zarazem największy na świecie producent kawy, wprowadza kawę Starbucks do sklepów w Polsce. W pierwszej kolejności, jesienią, dostępne będą kapsułki do ekspresów NESCAFÉ Dolce Gusto oraz Nespresso. Kolejne produkty zostaną wprowadzone do końca roku.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/rewolucja-w-swiecie-kawy-napoj-z-najpopularniejszej-kawiarni-w-twoim-domu-aa-njxH-hHsH-fQS3.html
STARBUCKS STARA SIĘ NADROBIĆ STRATY?

Mimo wielotysięcznych manifestacji aktywistów klimatycznych niemiecki rząd zamierza zezwolić na uruchomienie kolejnej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, pisze Polskie Radio. Protestujący przypominają, że niedawno uchwalony federalny kompromis przewiduje rezygnację z wytwarzania energii węglowej do 2038 r. Jak informuje serwis Deutsche Welle protestujący na rzecz klimatu potępili plany eksploatacji Garzweiler 2, gigantycznej kopalni węgla brunatnego w zachodnich Niemczech. Doszło do bójki z pracownikami ochrony RWE, gdy uciekająca grupa aktywistów na krótko zajęła gigantyczną koparkę. Interweniowała policja.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2582656,W-Niemczech-powstanie-kolejna-kopalnia-Zamieszki-podczas-protestu-aktywistow-klimatycznych
COŚ CZUJEMY, ŻE W POLSCE NIE BYŁOBY TAK ZDECYDOWANEJ REAKCJI

Prawie 150 tys. przedsiębiorców uzyska większą pomoc z ZUS, przekonują Filary Biznesu. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, na wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych, wystąpił do Prezes ZUS z oceną prawną dotyczącą niekorzystnej przedsiębiorcom sytuacji w zakresie zwolnień z opłacania składek w przypadku wystąpienia nadpłaty. W związku z nieprecyzyjnymi przepisami w tym zakresie ZUS pomniejszał udzielaną pomoc, w formie zwolnienia ze składek, o wielkość występującej nadpłaty.
https://filarybiznesu.pl/prawie-150-tys-przedsiebiorcow-uzyska-wieksza-pomoc-z-zus/a6035
OJ TAM, DROBNA POMYŁKA, KAŻDEMU MOGŁO SIĘ ZDARZYĆ, ZDARZYŁO AKURAT ZUSOWI

Wieprzowina będzie tańsza, przez chorobę ASF w Niemczech, stwierdza Business Insider. Pojawienie się choroby ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń na terenie Niemiec już w tej chwili ma o poważny wpływ na ceny wieprzowiny w całej Unii Europejskiej. Jak pisze Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej ceny skupu tuczników spadły w kilka dni o 14 proc. do 1,27 euro za kilogram.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-teraz-raport-15-wrzesnia/k1ntecr
DOBRE WIADOMOŚCI DLA MIĘSOŻERCÓW, PONIEKĄD

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Rząd zaleca szczepionki na grypę. Mają pomóc w walce z Covid-19. Ale firma, która sfinansuje je pracownikom, musi naliczyć im przychód i potrącić PIT – twierdzi Ministerstwo Finansów, o czym pisze Rzeczpospolita. Niemiła niespodzianka dla pracodawców, którzy chcą się włączyć w walkę z koronawirusem. Polecana przez rząd i lekarzy szczepionka na grypę, która ma dać większą odporność na Covid-19, jest… opodatkowana.
https://www.rp.pl/Zdrowie/309149903-Szczep-i-plac-podatek—szczepienia-przeciwko-grypie-z-barierami-w-podatku-i-gabinecie-lekarskim.html
ALEŻ TEN RZĄD KOMBINUJE, JAK TU ZAROBIĆ NA PANDEMII

Podatnicy zapłacą miliardy za odszkodowania dla branży futrzarskiej. Przeciwnicy ustawy przekonują, że rząd nową ustawą zniszczy polską branżę futerkową. Co więcej, nowa ustawa przewiduje, że hodowcy mają na zamknięcie swoich biznesów tylko 12 miesięcy od dnia wejścia przepisów w życie i nie przewiduje odszkodowań. Jednak to, że ustawa nie przewiduje rekompensat dla hodowców niczego nie zmienia. Adam Bodnar, którego pięcioletnia kadencja RPO zakończyła się w środę, ocenił, że projekt ustawy posłów PiS przewiduje, że hodowla zwierząt na futra nie będzie objęta okresem przejściowym wystarczającym na zmianę działalność gospodarczej wprowadzanym w analogicznych przypadkach. Jak duże byłyby to odszkodowania? Portal Świat Rolnika powołuje się na przykłady innych państw, w których został wprowadzony zakaz, a hodowcy otrzymali z tego tytułu odszkodowania. W zależności od formy przeliczeniowej, rekompensaty wyniosłyby od kilku do kilkudziesięciu miliardów złotych.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/09/14/podatnicy-zaplaca-miliardy-za-odszkodowania-dla-branzy-futrzarskiej/
WTEDY BRANŻA FUTRZARSKA JAKOŚ BY TO PEWNIE PRZEBOLAŁA

Mimo obaw związanych z suszą, tegoroczne zbiory są dobre – mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas obchodów III Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” w Bralinie, czytamy w Filarach Biznesu. „W tym roku martwiliśmy się bardzo, że będzie to kolejny dramatyczny rok, rok suszy, który może ostatecznie zniszczyć polskie rolnictwo (…). Zbiory są dobre, również to wszystko, co jeszcze zostało na polach: ziemniaki, warzywa, buraki, kukurydza zapowiadają się dobrze” – powiedział.
https://filarybiznesu.pl/ardanowski-tegoroczne-zbiory-sa-dobre/a6018
BYŁA SUSZA, A ZBIORY MIMO WSZYSTKO UDANE, TYLKO SIĘ CIESZYĆ

W eksporcie po kryzysie nie ma już śladu, przekonuje Rzeczpospolita. Polski eksport towarów szybciej odbudował się po wiosennym załamaniu niż import. Poprawa salda wymiany towarowej doprowadziła do rekordowej nadwyżki Polski na rachunku obrotów bieżących. Kryzys umacnia status polskiej gospodarki jako eksportera netto – zauważył w poniedziałek na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, komentując najnowsze dane dotyczące wyników wymiany handlowej Polski.
https://www.rp.pl/Ekonomia/309149913-W-eksporcie-po-kryzysie-nie-ma-juz-sladu.html
I ZNÓW – NIEKTÓRZY DAJĄ RADĘ POMIMO PANDEMII

Dawno nie było tylu ważnych newsów. Jak widać dzieje się dużo – pytanie tylko, czy powinniśmy się z tego cieszyć. Cóż, przynajmniej pogoda póki co dopisuje.

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close