BankowośćHandelPolska

Gotówka i bankomaty odchodzą do lamusa? Najmniej wypłat w historii!

Pandemia przyspiesza trend, który obserwowaliśmy od kilku lat. Gotówka traci na znaczeniu w naszym codziennym życiu – zauważa Expander, analizują dane NBP dotyczące wypłat z bankomatów i wartości zawieranych transakcji.

Zgodnie z nimi od początku kwietnia do końca kwietnia Polacy skorzystali z bankomatów najmniej razy od 2004 r., gdy rozpoczęto analizy, a wartość płatności bez wykorzystania gotówki przewyższyły te “tradycyjne”.

Narodowy Bank Polski od 2004 roku analizuje to, ile pieniędzy Polacy wydają z użyciem gotówki, a ile za pomocą kart. W statystyce ujmowane są zarówno wypłaty z bankomatów, kasach banków, jak i sklepach (usługa casback).

I tak w drugim kwartale 2020 r. Polacy za pomocą wszystkich możliwych wypłat gotówkowych wypłacili 93 mld zł. Jest to wynik nie tylko o 8 mld zł niższy niż w I kwartale, ale i niższy niż wartość wszystkich transakcje bezgotówkowych zawartych w poprzednim kwartale.

To kolejny przełomowy moment po tym jak w IV kw. 2019 r. wartość transakcji bezgotówkowych pokonała wartość wypłat z bankomatów. Teraz przewyższyła już łączną wartość wszystkich typów wypłat gotówkowych – ocenia Jarosław Sadowski z Expandera.

Mniej bankomatów, więcej terminali płatniczych

Mniejsze zainteresowanie korzystaniem z bankomatów przekłada się też na ich dostępność. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba takich urządzeń spadła o 637. Na koniec II kwartału było ich w sumie 22 166.

Równocześnie przybyło terminali płatniczych – gdy na koniec czerwca było ich jeszcze 974 tys., tak już w lipcu, według resortu finansów, ich liczba przekroczyła milion.

W drugim kwartale mieliśmy do czynienia z zamknięciem granic. Nie powinno więc dziwić, że Polacy znacznie rzadziej dokonywali płatności zagranicznych. W porównaniu z I kwartałem 2020 r. wartość wypłat gotówkowych dokonanych poza Polską spadła o 13%, a transakcji bezgotówkowych aż o 25%. Dla porównania wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych w kraju wzrosła o 5%, a gotówkowych spadła o 8%. Dane z kolejnych kwartałów pokażą już zapewne wyższe wartości, ale dopóki trwa pandemia, to rzadziej podróżujemy za granicę, a więc i mniej wykonujemy zagranicznych transakcji płatniczych – dodaje analityk Expandera.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close