PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Ważna zapowiedź Dudy podczas zaprzysiężenia; powstanie nowe województwo

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Prezydent przestrzega Prawo i Sprawiedliwość – dzień zaczynamy z artykułem Rzeczpospolitej. Zaprzysiężenie stało się okazją dla Andrzeja Dudy do wygłoszenia własnych zapowiedzi na przyszłość, także w sprawie ustaw Zjednoczonej Prawicy. Teraz – zgodnie z tym co pisała „Rzeczpospolita” – w rządzie nastąpi reorganizacja pracy, a PiS ma przedstawić ustawy w ramach „jesiennej ofensywy programowej”. Temu wszystkiemu bacznie ma przyglądać się prezydent, który w swoim krótkim przemówieniu we wtorek przypomniał zarówno Polakom, jak i Zjednoczonej Prawicy, że będzie oceniał trafiające do niego projekty ustaw pod względem merytorycznym, ale i dbając o dobro Rzeczypospolitej i jej obywateli. – W pierwszej kolejności będę się kierował tymi zobowiązaniami, które podjąłem, które podjęliśmy– stwierdził, mówiąc o kryteriach wobec ustaw, które trafią na jego biurko.
https://www.rp.pl/Polityka/310069885-Prezydent-przestrzega-Prawo-i-Sprawiedliwosc.html
A TO BY FAKTYCZNIE BYŁA JAKAŚ NOWOŚĆ

PiS chce stworzyć 17. województwo. „Ustawa w listopadzie trafi do Sejmu” – czytamy we Wprost. Temat podziału Mazowsza pojawiał się w kampanii PiS już w 2015 roku, ale w kolejnej kadencji Sejmu nie poszły za tym żadne ruchy. Okazuje się jednak, że tym razem szybciej możemy liczyć na konkrety. We wtorek przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział na antenie TVP Info, że przygotowany został już projekt ustawy, na mocy której Warszawa ma zostać wydzielona z województwa mazowieckiego. Tak zyskalibyśmy 17. województwo – warszawskie. – Projekt podziału Mazowsza najpóźniej w listopadzie trafi na obrady Sejmu, do laski marszałkowskiej. Nie zrezygnowaliśmy z tego, mówiliśmy o nim w kilku kampaniach – mówił Krzysztof Sobolewski w TVP Info.
https://www.wprost.pl/polityka/10373633/pis-chce-stworzyc-17-wojewodztwo-ustawa-w-listopadzie-trafi-do-sejmu.html
NO TO BĘDZIE CIEKAWIE

Rząd pozwoli samorządom się zadłużać. To się szybko może zemścić, przekonuje Business Insider. Rząd z jednej strony wylicza, że samorządy nie straciły na pandemii, z drugiej jednak postanawia zluzować dla nich reguły fiskalne także w przyszłym roku. Samorządy mówią wprost: to, czego nam najbardziej potrzeba, to uzupełnienie subwencji niewystarczającej na pokrycie narzuconych przez państwo wydatków. Poluzowanie reguł fiskalnych dla samorządów jest potrzebne, ale stanowczo niewystraczające. Samorządowcy podkreślają, że zaciągnięty dzięki temu wyższy dług w końcu i tak kiedyś będzie trzeba spłacić.
https://businessinsider.com.pl/finanse/rzad-kaze-sie-samorzadom-zadluzac-aby-mialy-pieniadze-na-wyplaty/lywfxm9
FAJNIE, ŻE KTOŚ MYŚLI O TYM, ŻE DŁUGI TRZEBA SPŁACAĆ

Minister Zdrowia: Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa. Minister Zdrowia: Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa. Szef resortu zdrowia dodał, że w ostatnich dniach prawnicy policji i ministerstwa pracowali wspólnie nad wypracowaniem takiej formuły obostrzeń, które będą łatwiej egzekwowalne. Przekazał, że służby będą „surowo karać” między innymi za brak maseczki. Ponadto wprowadzony zostanie zakaz udostępniania lokali do imprez.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/10/06/minister-zdrowia-wprowadzamy-polityke-zero-tolerancji-dla-osob-nieprzestrzegajacych-zasad-bezpieczenstwa/
TYLKO PEWIEN SZEREGOWY POSEŁ COŚ NIE LUBI CHODZIĆ W MASECZCE

ZUS tworzy centrum obsługi przedsiębiorcy, informują Filary Biznesu. ZUS tworzy centrum obsługi przedsiębiorcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomoże przedsiębiorcom i pracodawcom w wypełnianiu obowiązków związanych z opłacaniem i rozliczaniem składek. „Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu” – podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. ZUS w komunikacie poinformował, że weźmie na siebie pełną odpowiedzialność związaną z rozliczaniem. Takie wnioski płyną z przyjętego przez zarząd ZUS planu dotyczącego kluczowych projektów w procesie transformacji systemu zabezpieczenia społecznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na najbliższe trzy lata.
https://filarybiznesu.pl/zus-tworzy-centrum-obslugi-przedsiebiorcy/a6423
PIEKŁO POMAŁU ZAMARZA

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Człowiek od służb rezygnuje z członkostwa w KNF. Przez ostatni rok i tak go tam nie było, stwierdza Business Insider. Po wybuchu afery GetBack rządzący uznali, że nadzór finansowy wymaga wzmocnienia. Dlatego m.in. rozszerzono skład KNF o przedstawiciela służb specjalnych. Ich koordynator, minister Mariusz Kamiński oddelegował tam swojego zastępcę – Macieja Wąsika. Z ustaleń Business Insider Polska wynika, że ten złożył rezygnację i wkrótce pojawi się w jego miejsce nowa osoba. Maciej Wąsik ostatni raz brał udział w posiedzeniu Komisji na początku grudnia 2019 r.
https://businessinsider.com.pl/finanse/maciej-wasik-rezygnuje-z-czlonkostwa-w-knf/26eh082
MOGLI PRZEWIDZIEĆ, ŻE NIE BĘDZIE MIAŁ CZASU…

Podbój kosmosu przyniósł niespotykany dotychczas rozwój technologii, przekonuje Obserwator Gospodarczy. Nasze ubrania czy wnętrza pojazdów są wykonane z ognioodpornych tkanin dzięki programowi Apollo. Prognozy pogody z wykorzystaniem monitoringu satelitarnego, wiele odkryć medycznych czy bardziej pożywnej żywności dla niemowląt. Niemal każdy obszar technologii odniósł korzyści z badań kosmicznych. Nowoczesne laptopy są bezpośrednimi potomkami przenośnego komputera pokładowego Shuttle (SPOC), który został opracowany na początku lat 80. XX wieku dla programu promów kosmicznych. Protezy kończyn uległy znacznej poprawie dzięki zastosowaniu zaawansowanych materiałów amortyzujących wstrząsy i robotyki.  Od ponad pół wieku program transferu technologii NASA zapewnia prywatnemu przemysłowi połączenie z jego ogromnymi zasobami w celu wspierania rozwoju komercyjnego i ulepszania produktów. Do tej pory NASA twierdzi, że około 2000 komercyjnych produktów typu „spin off” zostało z powodzeniem opracowanych w wielu dziedzinach. Oto kilka innych przykładów technologii „spin-off ”, wynikających z badań i rozwoju kosmosu, których obecnie używamy w życiu codziennym.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/20-swiat/1554-podboj-kosmosu-przyniosl-niespotykany-dotychczas-rozwoj-technologii
POLSKA TEŻ MA SWOJĄ AGENCJĘ KOSMICZNĄ

Rekonstrukcja rządu na wolnym powietrzu. Wszyscy w maseczkach i rękawiczkach. No prawie wszyscy… Wszyscy uczestnicy zaprzysiężenia mieli maseczki i rękawiczki. No prawie wszyscy, ponieważ Jarosław Kaczyński, nowy wiceperemier, raczej nie przejmuje się obostrzeniami i procedurami. Jako jedyny bowiem nie miał rękawiczek, a maseczka na jego twarzy była jak kot Schrödingera – raz się pojawiała, a raz znikała. Procedury zignorował również Andrzej Duda, który wręczając prezesowi PiS nominację na wicepremiera specjalnie zdjął rękawiczkę, by uścisnąć dłoń Kaczyńskiemu.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/10/06/rekonstrukcja-rzadu-na-wolnym-powietrzu-wszyscy-w-maseczkach-i-rekawiczkach-no-prawie-wszyscy/
WSZYSCY RÓWNI, ALE SĄ RÓWNIEJSI

Czy trzeba nosić maseczkę na cmentarzu? Minister nie pozostawia wątpliwości, czytamy w Fakcie. Na cmentarzach, niezależnie od strefy, w której się znajdują, obowiązuje nakaz noszenia maseczek – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, ważne jest, aby Polacy wiedzieli o tym, szczególnie w kontekście zbliżającego się Święta Zmarłych (Wszystkich Świętych), które wypada tradycyjnie 1 listopada. – W tej chwili, jeśli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy, dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy – powiedział szef MZ.
https://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/1-listopada-wszystkich-swietych-czy-trzeba-nosic-maseczka-na-cmentarzu/qtg9vld
NAWET LOGICZNE

Nowy podatek dla prawników – Adwokaci i radcowie prawni prowadzący małe kancelarie rozliczą się ryczałtem – informuje Rzeczpospolita. Szykują się duże zmiany w opodatkowaniu prawników. Ministerstwo Finansów proponuje im ryczałt: prosty, 17- proc. podatek liczony od przychodu. Skończą się natomiast korzyści ze spółek komandytowych. Projekt jest już w Sejmie, a zmiany mają wejść od Nowego Roku.
https://www.rp.pl/Prawnicy/310069924-Nowy-podatek-dla-prawnikow—Adwokaci-i-radcowie-prawni-prowadzacy-male-kancelarie-rozlicza-sieryczaltem.html
I TO MOŻE BYĆ ZMIANA NA PLUS

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Rynek nieruchomości w dobie koronawirusa. Analitycy tłumaczą, czy to dobry czas na transakcje, pisze Polskie Radio. Ekonomiści Banku Pekao uważają, że do 2021 roku ceny mieszkań mogą odnotować umiarkowany spadek, potem jednak powrócą na ścieżkę wzrostu. A to za sprawą łagodniejszej polityki kredytowej banków, pozwalającej na inwestycje mieszkaniowe większej liczbie osób. Ich zdaniem w latach 2022-24 banki złagodzą politykę kredytową i w mieszkania będzie inwestować coraz więcej osób.
https://polskieradio24.pl/42/277/Artykul/2596530,Rynek-nieruchomosci-w-dobie-koronawirusa-Analitycy-tlumacza-czy-to-dobry-czas-na-transakcje
CZYLI TO DOBRY CZAS NA WŁASNE CZTERY KĄTY

Jan Krzysztof Ardanowski krytykuje PiS: Jak można popełnić taką głupotę? – czytamy w nagłówku Wprost. Nie milkną echa sporu nad „Piątką dla zwierząt”. W najnowszym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ostrzega, że polska wieś odwróci się od PiS. – Rolnicy ostatniego zdania nie powiedzieli i ich gniew państwo może mocno odczuć – mówi. – Przez wojnę z rolnikami PiS może już nie wygrać żadnych wyborów – uważa były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zdaniem polityka, nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątka dla zwierząt, „jest oparta na fałszywej moralności”.
https://www.wprost.pl/polityka/10373664/jan-krzysztof-ardanowski-krytykuje-pis-jak-mozna-popelnic-taka-glupote.html
I JUŻ WIEMY, CZEMU ARDANOWSKI NIE MA PRZYSZŁOŚCI W PIS

Jest szczepionka na grypę, ale za 400 zł. Co na to minister zdrowia? Odpowiedział! – głosi nagłówek Faktu. – Zarówno Izba Lekarska jak i Izba Farmaceutyczna będą reagowały w przypadkach osób, które stosują nieuczciwe praktyki – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, odpowiadając na pytanie o sprzedaż po zawyżonych, zdaniem dziennikarzy, cenach szczepionek na grypę. – Na pewno, jeżeli są to sytuacje spekulacyjne, to jest to po pierwsze zachowanie nieetyczne, to jest zachowanie, które powinno urągać powadze zawodu lekarza czy farmaceuty – ocenił Niedzielski. Dodał, że Izba Lekarska i Izba Farmaceutyczna będą zajmowały jednoznaczne stanowisko co do tego typu przypadków.
https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/koronawirus-szczepionka-na-grype-jest-ale-po-400-zl/74tqcwq
NO POPYT WYSTRZELIŁ DO GÓRY

Ile Polacy wydają na miejskie rozrywki? – zastanawiają się Filary Biznesu. Znaczne ograniczenie zagranicznego ruchu turystycznego w wyniku pandemii sprzyja krajowej turystyce. Coraz większym zainteresowaniem, jak potwierdzają wyniki sondy „City break po polsku”, cieszą się w Polsce wyjazdy w formule weekendowej. Nie w góry czy nad morze, ale właśnie do miast udaje się wielu turystów w poszukiwaniu atrakcji i aktywnego wypoczynku. Dla 34% zapytanych przez serwis Polaków budżet na city break kształtuje się na poziomie 300-500 zł z założeniem, że realizują oni takie wyjazdy nawet kilka razy do roku, rezygnując z dłuższych urlopów. Według 29% respondentów wystarczająca kwota na weekendowy wypad to 500-700 zł, ponieważ lubią podczas wyjazdu spróbować ciekawych atrakcji. Dla 16% budżet na city break przekracza 1000 zł.
https://filarybiznesu.pl/ile-polacy-wydaja-na-miejskie-rozrywki/a6418

Tymczasem rolnicy w ramach protestu planują zablokowanie stu tras w całej Polsce. Oczywiście jest to ich znak sprzeciwu wobec „piątki Kaczyńskiego”. Oj, władza nagrabiła sobie na wsi.

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close