PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: ROLNICY DALEJ PROTESTUJĄ, GROŻĄ KACZYŃSKIEMU, ŻE ZABIORĄ MU KOTA

Cześć! Dzisiejsze Plotki już dość tradycyjnie zdominowane przez pandemię i rzeczy z nią związane. Nie ma jednak co się dziwić, nadeszła druga fala. Dzień jednak rozpoczniemy od protestu rolników. Okazuje się, że wkurzony rolnik to groźny rolnik. Czy kot Kaczyńskiego zostanie porwany?

Do protestu rolników przyłączyła się również część polityków. Podczas protestu przemawiał m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, Janusz Korwin-Mikke i Michał Kołodziejczak, lider Agrounii oraz Renata Beger, była posłanka Samoobrony. – Oni myślą, że my jesteśmy głupcami. Minister Puda zamienił się z głupkiem na rozum. Premier więcej wie o rolnictwie niż minister rolnictwa. On myśli, że jak powie, że dostaniemy pieniądze, to my w to uwierzymy. Nie dostaniemy – mówiła ze sceny.  Zapowiedziała też blokadę domu Kaczyńskiego: – Będzie nas ciągle więcej, i więcej. Tak długo, aż w końcu wycofają ustawę i zaczną z nami rozmawiać. A jak nie, to zablokujemy Kaczyńskiego w domu. Kota odbierzemy. Żadna policja nam w tym nie przeszkodzi.
https://plus.gloswielkopolski.pl/piatka-dla-zwierzat-byla-poslanka-renata-beger-zapowiada-protesty-przeciwko-projektowi-jaroslawa-kaczynskiego-czy-rolnicy-wyjda/ar/c8-15196668
GROŹNIE!

O buncie dyrektorów szkół przeciwko sanepidowi pisze Fakt. Tajemnicą poliszynela jest to, że do wielu ukrytych zakażeń koronawirusem dochodzi w szkołach. Uczniowie stłoczeni w salach nie mają obowiązku noszenia maseczek podczas zajęć i zarażają siebie nawzajem. Sanepid często nie wydaje zgody na nauczanie zdalne lub hybrydowe pomimo potwierdzenia zakażeń w szkołach. Dyrektorzy kilku szkół buntują się i sami podejmują decyzje o zmianie trybu pracy. Zakażonych na koronawirusa Covid-19 wciąż przybywa i epidemiolodzy mówią o tym, że sytuacja będzie się pogarszać. Z powodu koronawirusa w ostatnich dniach zmarło już dwoje nauczycieli. W niedzielę podano informację o śmierci pani Beaty Rumińskiej-Ćwik, która była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Osieku nad Wisłą oraz 31-letniego nauczyciela z Zawiercia. Pan Kamil Pietrzyk był nauczycielem polskiego i lokalnym dziennikarzem.
https://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/koronawirus-dyrektorzy-szkol-sami-zmieniaja-tryb-pracy-wbrew-sanepidowi/12p7sl9
TRYB ZDALNY KWESTIĄ CZASU?

Firmy chcą nowej tarczy! Donosi Rzeczpospolita. Punktowe wsparcie, zero nowych podatków, przewidywalne restrykcje covidowe – postuluje biznes. Przedsiębiorcy chcą, aby rząd pilnie przedstawił plan działań zarówno osłonowych dla firm, jak i pobudzających aktywność w kolejnych trudnych miesiącach. Organizacje biznesowe same też przygotowały zestaw działań, które ich zdaniem trzeba wdrożyć jak najszybciej. – Uprzedzaliśmy, że należy spodziewać się drugiego ataku pandemii i rząd powinien być przygotowany na kolejne uruchomienie tarczy antykryzysowej w okresie jesienno-zimowym – podkreśla Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. – Konieczne są kolejne odsłony tarcz, przede wszystkim dedykowanych dla tych branż, których sytuacja od marca niewiele się poprawiła, a nowe restrykcje ograniczają możliwości ich funkcjonowania – zaznacza Goliszewski.
https://www.rp.pl/Biznes/310139890-Firmy-chca-nowej-tarczy.html
RZĄD OSTATNIO NIE MIAŁ CZASU, TRZEBA BYŁO DOGADAĆ SIĘ W ZJEDNOCZONEJ PRAWICY

Gastronomii grozi zapaść. Nawet bez lockdownu, stwierdza Business Insider. Polacy latem wrócili do restauracji, barów i kawiarni, ale lokale i tak miały niższe obroty niż rok wcześniej. Wprowadzone właśnie kolejne ograniczenia, związane ze wzrostem przypadków COVID-19, jak i pogorszenie pogody, skutkujące likwidacją ogródków, znów stawiają branżę gastronomiczną w trudnej sytuacji. Ponowny lockdown byłby dla niej prawdziwą katastrofą. Nowy lockdown dla większości branży byłby „knockdownem”, oznaczałby masowe bankructwa i setki tysięcy bezrobotnych – ostrzega Adam Ringer, szef sieci kawiarni Green Caffè Nero.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-w-polsce-gastronomii-grozi-zapasc-nawet-bez-lockdownu/5c9xhsk
„KNOCKDOWN” TO OKREŚLENIE, KTÓRE NIESTETY WEJDZIE PEWNIE DO OBIEGU

Sasin znalazł winnego problemów w walce z pandemią. To medycy, którzy są mało „zaangażowani”. Wiele szpitali w całej Polsce alarmuje o dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia. Na granicy wydolności są m.in. szpitale w Gdańsku i w Krakowie, Cieszynie, Radomiu. Lekarze walczący z pandemią już nie dają rady. Pacjenci z koronawirusem są coraz częściej leczeni na tych samych oddziałach co pozostali chorzy. W wielu miejscach brakuje łóżek, a pacjenci odsyłani są do innych placówek. Wiele osób obwinia o taki stan rzeczy polski rząd. Zwracają uwagę, że rządzący przez kilka miesięcy nie przygotowali Polski na kolejną falę pandemii. Zamiast tego zajęci byli wewnętrznymi wojenkami lub aferami, która sami wywołali. Innego zdania jest wicepremier Jacek Sasin. On problemu po stronie rządu nie widzi. Co więcej, problemy mają wnikać z… małego zaangażowania części lekarzy i medyków.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/10/13/sasin-znalazl-winnego-problemow-w-walce-z-pandemia-to-medycy-ktorzy-sa-malo-zaangazowani/
JAK SASIN SIĘ OSTATNIO W COŚ ZAANGAŻOWAŁ, TOŚMY STRACILI 70 MILIONÓW

Rządowi politycy często przed kamerami łamali przepisy dotyczące bezpieczeństwa w dobie pandemii. Cóż, najwyraźniej są już tego efekty.

Łukasz Szumowski trafił do szpitala. Ma widoczne objawy koronawirusa, informuje Wirtualna Polska. Według nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski Łukasz Szumowski zakaził się od swojej córki, która z kolei na COVID-19 zachorowała, będąc w szkole. Chora na COVID-19 ma być też żona byłego ministra. Jak udało nam się ustalić, były szef resortu zdrowia ma widoczne objawy choroby i przebywa obecnie prawdopodobnie w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. – Nie kontaktuję się z mediami, potrzebuję trochę odpoczynku – powiedział WP Łukasz Szumowski pytany o to, czy potwierdza, że jest w szpitalu. Później w rozmowie z Mateuszem Ratajczakiem były minister zdrowia tłumaczył: – Jestem chory i przebywam w szpitalu. Poprzedni wynik, sprzed kilkunastu dni prawdopodobnie był w moim przypadku fałszywie dodatni, co czasem, przy tak czułej metodzie, się zdarza. W ten sposób potwierdził informacje Mariusza Gierszewskiego z Wirtualnej Polski.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-lukasz-szumowski-w-szpitalu-jest-potwierdzenie-6564303057271424a
MIMO WSZYSTKO ŻYCZYMY SZYBKIEGO POWROTU DO ZDROWIA

MFW poprawia prognozy gospodarcze dla świata, w tym dla Polski, przekazuje Polskie Radio. Międzynarodowy Fundusz Walutowy nieznacznie poprawił prognozę dla światowej gospodarki w tym i przyszłym roku. Jednocześnie poprawił ją dla Polski. Globalna recesja ma wynieść 4,4 procent, czyli o pół punktu procentowego mniej, niż w prognozie w czerwca. Według Funduszu, Polskę czeka w tym roku spadek PKB na poziomie 3,6 procent, a w przyszłym roku wzrost o 4,6 proc.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2600841,MFW-poprawia-prognozy-gospodarcze-dla-swiata-w-tym-dla-Polski
PYTANIE ILE FIRM PRZETRWA PANDEMIĘ

Unijna komisarz chwali Polskę za porozumienie z górnikami. Unijna komisarz energii Kadri Simson pochwaliła w rozmowie z „Financial Times” porozumienie, które rząd zawarł z protestującymi górnikami. Kadri Simson chwaliła decyzje różnych państw europejskich ograniczających wykorzystanie węgla w energetyce, w tym m.in. Grecji, która zamierza całkowicie wyeliminować wykorzystanie węgla brunatnego, i Polski, która zobowiązała się do likwidacji kopalń.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/10/13/unijna-komisarz-chwali-polske-za-porozumienie-z-gornikami/
UNIA NAS CHWALI? WARTO SOBIE ZAPISAĆ TEN DZIEŃ W KALENDARZU!

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o uszczelnienie systemu ceł i podatków od towarów kupowanych w zagranicznych sklepach internetowych, informuje Polskie Radio. ZPP przedstawił szereg rekomendacji, które mają zapewnić uczciwą konkurencję na rynku e-commerce między polskimi i chińskimi sprzedawcami. Jedną z nich jest wprowadzenie systemu informatycznego służącego do opłacania ceł oraz zintegrowanie go ze sklepami internetowymi. Jak powiedział Polskiemu Radiu Piotr Palutkiewicz z Departamentu Prawa i Legislacji ZPP, chodzi o to, by uniemożliwić zagranicznym sprzedawcom omijanie polskiego systemu podatkowego.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2600806,ZPP-potrzebne-sa-rozwiazania-uszczelniajace-pobor-cel-i-podatkow-od-towarow-z-chinskich-esklepow
IDEA DOBRA, ALE CZY RZĄD JĄ PODŁAPIE?

Polak inwestuje w fińskiego giganta dostaw. Firma chce stać się wirtualnym centrum handlowym – o sprawie pisze Business Insider. Zajmująca się dostawami z restauracjami firma Wolt, która od kilku lat działa też w największych polskich miastach, pozyskała nowego inwestora. To Łukasz Gadowski, który jest współzałożycielem firmy Delivery Hero. Wolt zapowiada też, że chce wejść na giełdę. Platforma poszerza swoją ofertę o dostawy zakupów ze sklepów. Na początek artykułów spożywczych. – Budujemy platformę, na której różne biznesy będą mogły sprzedawać swoje produkty, dostarczane potem przez kurierów do klientów – mówi Business Insider Polska Miki Kuusi, CEO Wolta. – Gdyby nie istniał Wolt i podobne platformy, biznes restauracyjny byłby jeszcze w trudniejszej sytuacji – przekonuje CEO Wolta.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/wolt-inwestycja-lukasza-gadowskiego-zakupy-spozywcze-gielda/lk2v9lw
TRZYMAMY KCIUKI

Myśleliśmy, że drugiego lockdownu nie będzie, tymczasem robi się on chyba coraz bardziej realny.

Nieoficjalnie: Irlandia Północna zamyka się na cztery tygodnie – twierdzi Rzeczpospolita. Irlandia Północna będzie prawdopodobnie pierwszym krajem tworzącym Wielką Brytanię, który wprowadzi reżim ścisłej kwarantanny, by zahamować przyrost liczby zakażeń koronawirusem. Sky News pisze o lockdownie, który ma mieć charakter „wyłączenia obwodu” (circuit breaker) zakażeń. W ramach reżimu ścisłej kwarantanny w Irlandii Północnej w piątek mają zostać zamknięte puby i restauracje, które będą mogły jedynie serwować posiłki na wynos – podaje agencja informacyjna PA. Na dwa tygodnie w Irlandii Północnej mają zostać zamknięte szkoły – wynika z informacji Sky News.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/201019720-Nieoficjalnie-Irlandia-Polnocna-zamyka-sie-na-cztery-tygodnie.html
HERE WE GO AGAIN

Powtórne zakażenie koronawirusem jest możliwe i jeszcze groźniejsze, czytamy na stronie Polsat News. Zaniepokojenie wywołał przypadek powtórnego zakażenia koronawirusem, do jakiego doszło u 25-letniego mężczyzny w USA. Było ono jeszcze groźniejsze, niż poprzednie, i wymagało leczenia szpitalnego. Pisze o tym najnowsze wydanie „Lancet Infectious Diseases”. Specjaliści podkreślają, że wiele jeszcze nie wiemy o koronawirusie SARS-CoV-na 2 i chorobie COVID-19. Młody mężczyzna z Nevady nie miał żadnych chorób współistniejących, ani zaburzeń odpornościowych, nic przynajmniej o tym nie wiadomo.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-10-13/powtorne-zakazenie-koronawirusem-jest-mozliwe-i-jeszcze-grozniejsze/?ref=kafle
ROBI SIĘ CORAZ CIEKAWIEJ

30 proc. Polaków uważa, że koronawirusa powodują nowe technologie, takie jak 5G, pisze Obserwator Gospodarczy. Najnowszy raport dot. popularności narracji spiskowych w Polsce w czasie pandemii Covid-19, który został sfinansowany przez Uniwersytet Jagielloński, dostarcza wielu interesujących informacji dot. polskiego społeczeństwa. Autorzy badania zapytali Polaków by określili swoje stanowisko wobec konkretnych stwierdzeń. Okazuje się, że Polacy bardzo chętnie wierzą w teorie spiskowe, które bardzo często nie mają uzasadnienia w rzeczywistości. Ze zdaniem: Dla zysków ukrywa się informacje o tym, że koronawirusa powodują nowe technologie, takie jak sieć telefoniikomórkowej 5G w pełni lub częściowo się zgadza 30 proc. Polaków, a 19 nie ma na ten temat zdania. To oznacza, że blisko połowa Polaków nie wyklucza takiego wpływu nowych technologii na rozprzestrzenianie się koronawirusa.
https://obserwatorgospodarczy.pl/komentarze-i-analizy/1570-30-proc-polakow-uwaza-ze-koronawirusa-powoduja-nowe-technologie-takie-jak-5g
NAWET SIĘ NIE DZIWIMY, MASA LUDZI UWAŻA, ŻE NIE PŁACI PODATKÓW

Banki podnoszą opłaty i prowizje! M.in. za konto i bankomaty – czytamy w nagłówku Faktu. Narodowy Bank Polski co pół roku sprawdza wysokość opłat i prowizji w bankach. Właśnie podano wyniki najnowszej analizy za pierwszych sześć miesięcy tego roku. W tym okresie zmiany w cennikach wprowadziły: PKO BP, Bank Pocztowy, Bank Pekao, Credit Agricole, Citi Handlowy i Krakowski Bank Spółdzielczy. Niestety nie są one pozytywne dla klientów.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/wzrost-oplat-w-bankach-min-za-konto-wyplate-z-bankomatu/fz091he
NA SZCZĘŚCIE BANK ZAWSZE MOŻNA ZMIENIĆ

Akcyza na auta 10 razy wyższa? To zabije rynek, a tysiące Polaków straci pracę, prognozuje Wprost. Rząd planuje 10-krotnie wyższą akcyzę na sprowadzane do polski samochody używane. Już kilka organizacji branży motoryzacyjnej wystosowało do władz protest przeciwko rządowym planom. Organizacje z branży motoryzacyjnej protestują przeciwko planom podwyżki akcyzy na importowane samochody używane. Tym niemniej zmiany są potrzebne, bo – jak podkreślają eksperci – aktualna formuła tego podatku to kuriozum kompletnie niepasujące do obecnej sytuacji. Sprawę analizuje obszernie Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10376392/akcyza-na-auta-10-razy-wyzsza-to-zabije-rynek-a-tysiace-polakow-straci-prace.html
ROLNICY TEŻ LICZYLI, ŻE RZĄD ICH WYSŁUCHA

Wiemy już, że pandemia rozrasta się, bo lekarze są mało zaangażowani. Tymczasem Gazeta Wyborcza dotarła do raportu Państwowego Zakładu Higieny, który już w maju stwierdził, że testy antygenowe kupione przez Ministerstwo Zdrowia prawie nie wykrywają wirusa. Kolejne 60 mln zł w błoto? Co tam, stać nas, podatników.

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close