PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Fala protestów przeszła przez Polskę, rząd rozważa całkowity lockdown

To był weekend pełen wydarzeń. Pandemię przykryła fala protestów, która przeszła przez wiele polskich miast. Co działo się w ostatnim czasie? Wszystkiego dowiecie się z dzisiejszych Plotek!

Gniew ulicy kontra Prawo i Sprawiedliwość, dzień zaczynamy od artykułu Rzeczpospolitej. „To jest wojna” i „Wy*.*lać”. Przez Polskę w ostatnich dniach przetacza się fala protestów po decyzji TK w sprawie aborcji. Zjednoczona Prawica myśli co dalej. Starcia z policją, incydenty w kościołach. Przepychanki policjantów z posłami i posłankami. Dziesiątki tysięcy kobiet na protestach, nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miejscowościach. Plany na kolejne demonstracje. I ogromna wściekłość. „To jest wojna” – mówią uczestniczki i uczestnicy protestów. Czwartkowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który przesłankę embriopatologiczną przerywania ciąży uznał za niezgodną z Konstytucją RP, wywołała eksplozję emocji, która zaskoczyła PiS.
https://www.rp.pl/Spor-o-aborcje/310259947-Gniew-ulicy-kontra-Prawo-i-Sprawiedliwosc.html
NO NIE WIEMY CZY PIS JEST TAKI ZASKOCZONY

Strajk Kobiet. Sznur ciągników w Nowym Dworze Gdańskim. Rolnicy wsparli kobiety – pisze Wirtualna Polska. Strajk Kobiet. W Nowym Dworze Gdańskim do protestujących przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji dołączyli rolnicy. Za protestującymi ruszył sznur ciągników, który blokował miasto. Tysiące Polek i Polaków wyszło na ulice miast w całym kraju. Od początku Strajk Kobiet wspierają taksówkarze. Teraz do protestujących dołączyli rolnicy z Nowego Dworu Gdańskiego.
https://wiadomosci.wp.pl/strajk-kobiet-sznur-ciagnikow-w-nowym-dworze-gdanskim-rolnicy-wsparli-kobiety-6568579592514240a
RZĄD CHYBA PRÓBUJE ZRAZIĆ DO SIEBIE JAK NAJWIĘKSZĄ ILOŚĆ OSÓB W REKORDOWYM CZASIE

Gowin: Kobiety nie mogą być prawnie zmuszane do heroizmu – powiedział Rzeczpospolitej polityk. – Podpisuje się pod apelem Bogusława Chraboty i Michała Szułdrzyńskiego – mówił w rozmowie z Michałem Kolanką wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii nawiązując do apelu redaktora naczelnego i zastępcy redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” po wyroku TK ws. dopuszczalności aborcji w przypadku wykrycia wad płodu.
https://www.rp.pl/Spor-o-aborcje/201029518-Gowin-Kobiety-nie-moga-byc-prawnie-zmuszane-do-heroizmu.html
NAJBARDZIEJ STANOWCZY CZŁOWIEK W POLSCE PRZEMÓWIŁ

Marcin Wójcik z Ani Mru-Mru: bezwstydna propaganda nie wpisuje się w mój system wartości – o wypowiedzi komika pisze Onet. Satyryk i kabareciarz znany z formacji Ani Mru-Mru opublikował w sieci pismo skierowane do zarządu TVP. Skrytykował telewizję publiczną, pisząc o „zakłamywaniu rzeczywistości i bezwstydnej propagandzie”. Zrezygnował też z występu w programie emitowanym przez TVP, nie szczędząc przy tym gorzkich słów. „Kochani, żeby było jasne, szanuję wybory każdego z Was, artystów. Ja niestety nie mogę, k***a. I dziś wiem, że 21 lat uczciwie na to pracowałem, na to, żeby napisać i wysłać takie pisemko. Miłej lektury ***** ***” – takim komentarzem Marcin Wójcik opatrzył skan dokumentu, który wrzucił na Facebooku, nawiązując do tzw. „Ruchu Ośmiu Gwiazd”.
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/marcin-wojcik-z-ani-mru-mru-bezwstydna-propaganda-nie-wpisuje-sie-w-moj-system/eb77t99
CZY TERAZ POLSKIE KABARETY BĘDĄ JESZCZE SŁABSZE?

Znaczący wzrost śmiertelności w Polsce! Tylko w sierpniu blisko 4 tysiące zgonów więcej. W sierpniu tego roku zmarło 34,5 tys. osób, o 3,7 tys. więcej niż w sierpniu 2019 r. – wynika z Biuletynu Statystycznego GUS. Liczba zgonów w tym miesiącu jest również wyższa niż latach 2017 i 2018. Z Biuletynu Statystycznego GUS wynika, że w sierpniu w Polsce zmarło 34,5 tys. osób, o 3,7 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Porównując dane z latami wcześniejszymi, liczba zgonów była o 2,6 tys. wyższa niż w sierpniu 2018 r. i o 3,5 tys. wyższa niż w sierpniu 2017.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/10/24/znaczacy-wzrost-smiertelnosci-w-polsce-tylko-w-sierpniu-blisko-4-tysiace-zgonow-wiecej/

A jak (nie) radzimy sobie z pandemią?

„Pełzający lockdown” potrwa do wiosny. Gospodarka odrobi straty dopiero po przyszłorocznych wakacjach, prognozuje Business Insider. Gwałtowny wzrost liczby zakażonych COVID-19 oraz słabsze nastroje wśród przedsiębiorców i konsumentów skłaniają ekspertów do obniżania prognoz. Trudna sytuacja w gospodarce potrwa przynajmniej do końca pierwszego kwartału, a dopiero później przyjdzie odbicie – oceniają w specjalnym raporcie udostępnionym Business Insider Polska ekonomiści banku Credit Agricole.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/koronawirus-w-polsce-pelzajacy-lockdown-potrwa-do-wiosny/bklvz50
CIEKAWE, ILE ZAKAŻEŃ BĘDZIE PO FALI PROTESTÓW

Od piątku kolejny lockdown? Jest taki pomysł. Wszystko zależy od ilości zachorowań, stwierdza Wprost. Już w piątek 30 października rząd może wprowadzić kolejny lockdown – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Rozwiązanie, którego miało nie być, zależy od tego, czy uda się zahamować gwałtownie rosnącą liczbę zachorowań. Jeszcze niedawno rządzący przekonywali, że drugi lockdown nie jest brany pod uwagę. W minioną sobotę wprowadzono jednak kolejne obostrzenia, które zamknęły możliwość funkcjonowania części branż, ale jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, to może być dopiero początek.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10380773/od-piatku-kolejny-lockdown-jest-taki-pomysl-wszystko-zalezy-od-ilosci-zachorowan.html
CZYLI NIE JEST DOBRZE

Zmiany dla osób w kwarantannie. ZUS sam będzie pozyskiwał informacje w tej sprawie – przekazuje Polskie Radio. Ważna zmiana dla pracowników przebywających na kwarantannie lub izolacji domowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam będzie pozyskiwać dane takich osób – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Obecnie, by mogły one otrzymać zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, potrzebna jest formalna decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Takie rozwiązanie ucieszy nie tylko pracowników, ale przede wszystkim pracodawców. Ci obecnie mają obecnie problem z tym jak interpretować decyzje inspektorów sanitarnych, które zazwyczaj przekazywane są ustnie – mówi Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2608541,Zmiany-dla-osob-w-kwarantannie-ZUS-sam-bedzie-pozyskiwal-informacje-w-tej-sprawie
A TO AKURAT DOBRY NEWS

Gastronomia będzie potrzebowała rządowego wsparcia, by przetrwać, nawet jeśli kolejny lockdown potrwa tylko zapowiadane dwa tygodnie – ocenił prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, o czym piszą Filary Biznesu. Jak zaznaczył Łącki, sytuacja gastronomii już teraz jest trudna. Szef KRD zwrócił uwagę, że otwarcie gospodarki w maju nie przywróciło normalnego ruchu w restauracjach i barach, wpływy – jak podaje branża – były średnio o 30 proc. niższe niż rok temu.
https://filarybiznesu.pl/gastronomia-bedzie-potrzebowala-rzadowego-wsparcia-przetrwac/a6740
A ZADŁUŻENIE RESTAURATORÓW ROŚNIE

#WspieramGastro – internauci chcą uratować polską gastronomię. Polskiej gastronomii postanowili pomóc internauci, którzy zorganizowali akcję #WspieramGastro. Polega ona na wsparciu lokalnych biznesów przez zamówienie jedzenia na wynos i polecenie restauracji w sieci. Jak widać, walka polską gastronomię zjednoczyła internautów, niezależnie od poglądów politycznych i gospodarczych. Akcję można obserwować pod hasztagiem #WspieramGastro.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/10/24/wspieramgastro-internauci-chca-uratowac-polska-gastronomie-po-zamknieciu-przez-rzad/
NIESTETY, TO MOŻE NIE WYSTARCZYĆ

A czy wy pracujecie zdalnie?

W Polsce mniej osób pracuje zdalnie niż w krajach OECD. To efekt struktury polskiej gospodarki, pisze Polskie Radio. W Polsce 27 proc. zatrudnionych ma możliwość pracy zdalnej, a w krajach OECD 40 proc. – uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Różnica między Polską a innymi krajami OECD, wynika ze struktury naszej gospodarki opartej na sektorze przemysłowym. – Zgodnie z danymi GUS z 21 października tego roku, w trakcie pandemii w formie zdalnej swoją pracę wykonywało blisko 25 proc. pracujących osób w Polsce, z tego spora część przez jakiś czas – mówi starszy analityk z zespołu gospodarki cyfrowej PIE Jacek Grzeszak.
https://polskieradio24.pl/42/275/Artykul/2608188,W-Polsce-mniej-osob-pracuje-zdalnie-niz-w-krajach-OECD-To-efekt-struktury-polskiej-gospodarki
TAKI MAMY KLIMAT?

Polskie sklepy ruszają na wojnę z Chińczykami, donosi Business Insider. Polskie firmy chcą uświadamiać klientów, ile ryzykują, kupując w Azji towary bez badań, oraz ile na tym traci polski budżet. To co najmniej 2 mld zł rocznie, a liczba przesyłek z Chin nadal rośnie. Z Chin do Polski trafia już ponad 10 mln przesyłek, a według raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego tylko od 35 proc. zakupów w Azji pobierany jest podatek VAT, przez co UE traci rocznie do 3,8 mld euro. W Polsce w niemal całym 2019 r. z tytułu ceł od przesyłek z Chin trafiło poniżej 1 mln zł. Izba Gospodarki Elektronicznej rusza z akcją uświadamiającą konsumentom, że traci na tym budżet, ale również oni ryzykują, kupując nietestowane produkty.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zakup-towarow-z-azji-dzialania-polskich-firm/51g28x0
TYMCZASEM ALIEXPRESS CHCE STAWIAĆ W POLSCE MAGAZYNY BY UNIKNĄĆ PŁACENIA CEŁ

AliExpress nowym sponsorem Lecha Poznań! Platforma handlu internetowego AliExpress została sponsorem klubu piłkarskiego Lech Poznań – poinformowała chińska spółka w komunikacie prasowym. Dla AliExpress jest to pierwsze na świecie partnerstwo w zakresie marketingu sportowego. Polska jest jednym z naszych wiodących rynków w Europie, a piłka nożna to sport narodowy dla Polaków. Chcemy, aby współpraca z Lechem Poznań symbolizowała nasze zaangażowanie na polskim rynku – powiedział Gary Topp, prezes AliExpress na Europę Środkowo-Wschodnią.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/10/25/aliexpress-nowym-sponsorem-lecha-poznan/
OCIEPLANIE WIZERUNKU TRWA?

Jak Białorusini szykują się do strajku generalnego? Jeśli Łukaszenka nie ustąpi do niedzieli, cały kraj stanie – zapowiedziała opozycja. Sprawdziliśmy, czy Białorusini szykują się do ogólnonarodowego strajku, pisze Belsat. Dwa tygodnie temu białoruska opozycja postawiła Alaksandrowi Łukaszenkce tzw. Ultimatum Ludowe. Dała mu czas, by oddał władzę, uwolnił więźniów politycznych i wydał rozkaz przerwania milicyjnej przemocy. Przed zapowiedzianym na poniedziałek ogólnonarodowym strajkiem Ambasada USA w Mińsku wysłała amerykańskim obywatelom ostrzeżenie. Dyplomaci zalecają przygotować przynajmniej trzydniowy zapas jedzenia, wody, leków i gotówki.
https://belsat.eu/pl/news/jak-bialorusini-szykuja-sie-do-strajku-generalnego/
CZYLI NIE TYLKO U NAS SIĘ DZIEJE

Potęga Rosji sypie się na naszych oczach. Imperium Putina kruszeje na obrzeżach, czytamy we Wprost. Sprzyjające Moskwie reżimy w krajach postsowieckich się chwieją albo po prostu nie chcą już ślepo wypełniać poleceń Kremla. Rosja znalazła się blisko punktu, który doprowadził kiedyś do rozpadu ZSRR. Jedyne co ją jeszcze ratuje, to paniczny strach Zachodu przed angażowaniem się w krajach, które Moskwa jednostronnie uznała za swoją wyłączną strefę wpływów. Odbity z więzienia nacjonalista, przejął władzę w Kirgistanie, ogłaszając się jednocześnie premierem i prezydentem kraju. Do Tadżykistanu wciskają się Chińczycy, zakładając bazy wojskowe w rejonie, uznawanym za rosyjski przyczółek między Chinami i Afganistanem. Uzbecy idą w kroki Kazachów i zastępują cyrylicę łacińskim alfabetem, ostentacyjnie odrzucając rosyjską dominację kulturalną w Azji Środkowej.
https://premium.wprost.pl/10379956/potega-rosji-sypie-sie-na-naszych-oczach-imperium-putina-kruszeje-na-obrzezach.html
PRZYSZŁO NAM ŻYĆ W CIEKAWYCH CZASACH

10241 zakażeń. Kursy walut: Dolar – 3,86; Euro – 4,57; Frank – 4,27. Polska nam płonie, ten tydzień też pewnie będzie pod znakiem protestów. Niby będzie o czym pisać, ale czy cieszy nas obecna sytuacja? Ani trochę.

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close