GospodarkaNaukaPaństwoPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

WHO studzi emocje: Wiadomości o szczepionce należy traktować z ostrożnością

Pfizer ogłasza sukces

Parę dni temu koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że testy kliniczne wykazały iż ich eksperymentalna szczepionka przeciwko COVID-19 jest skuteczna w ponad 90% przebadanych przypadków. Skuteczność szczepionki jest znacznie lepsza niż oczekiwano.

Badania dotyczą osób, które wcześniej nie przechodziły tej choroby. W tak zwanej analizie okresowej przyjrzano się pierwszym 94 potwierdzonym przypadkom Covid-19 wśród ponad 43 000 ochotników, którym podano dwie dawki szczepionki lub placebo. Okazało się, że mniej niż 10% infekcji dotyczyło uczestników, którym podano szczepionkę. Ponad 90% przypadków dotyczyło osób, którym podano placebo.

Pfizer powiedział, że szczepionka zapewnia ochronę siedem dni po drugiej dawce i 28 dni po pierwszej dawce szczepionki. Ostatecznym celem badania jest dotarcie do 164 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że ochronę przed COVID-19 osiąga się 28 dni od pierwszego szczepienia, które zakłada podanie pacjentowi dwóch dawek.

To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki.

– powiedział Albert Bourla, CEO firmy Pfizer.

W komunikacie prasowym gigant farmaceutyczny powiedział, że planuje ubiegać się o zezwolenie od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków na stosowanie szczepionki w nagłych wypadkach wkrótce po tym, jak ochotnicy byli monitorowani przez dwa miesiące po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki, zgodnie z żądaniem FDA. Firmy planują wystąpić o awaryjną zgodę na użycie szczepionki do końca miesiąca. Jak dowiadujemy się z oświadczenia spółek, Pfizer uważa, że ​​do końca tego roku będzie w stanie dostarczyć 50 milionów dawek, a do końca 2021 – około 1,3 miliarda.

Rynek w euforii

Po informacji o skuteczności szczepionka rynek finansowy wpadł w euforię. WIG20 rośnie o ok. 4%, niemiecki DAX o ponad 5%. Złoty się umacnia do euro i dolara o blisko 1%, co jak na rynek walutowy jest bardzo mocnym ruchem. Z kolei kontrakt na główny amerykański indeks S&P500 ustanowił nowe historyczne maksimum.

Akcje AmRestu – operatora KFC, czy Pizzy Hut w ciągu kilku chwil urosły o 20 proc. Dwucyfrowe wzrosty osiągają także Rainbow Tours, Enter Air, LPP, czy CCC. Wszystkie te spółki miały poważne problemy przez obostrzenia związane z pandemią. Inwestorzy liczą obecnie, że widmo epidemii powoli zacznie znikać.

Spadły z kolei notowania covidowych spółek takich jak Mercator Medical, produkującej m.in. rękawice gumowe, czy Biomed Lublin lub Harper Hygienics.

WHO studzi emocje

Dr Paloma Cuchi, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce w rozmowie z agencją Newseria Innowacje ostudziła trochę emocje dotyczące szczepionki. Zauważyła, że każdy krok w kierunku znalezienia szczepionki to dobra wiadomość, ale wszystko musi zostać jeszcze dokładnie przebadane. Wiadomości na temat „przełomu” należy więc traktować z pewną dozą ostrożności.

Wiemy, że obecnie trwa trzecia faza badań klinicznych nad szczepionką, co oznacza, że okazała się ona bezpieczna i skuteczna. Posiadanie szczepionki lub kilku szczepionek, ponieważ może okazać się potrzebna więcej niż jedna, z pewnością całkowicie zmienia sytuację związaną z walką z pandemią.

– poinformowała dr Paloma Cuchi.

Szczepionki wymagają zwykle lat badań i testów, zanim zaczną być stosowane na szeroką skalę. Niestety w przypadku koronawirusa tego czasu brakuje, a naukowcy ścigają się, aby do przyszłego roku wyprodukować bezpieczną i skuteczną szczepionkę. Obecnie testowane są 52 w badaniach klinicznych na ludziach, a około 10 znajduje się w ostatniej fazie badań.

Szczepionka firmy Pfizer już na wiosnę może być podawana Europejczykom. Jednak nowa szczepionka nie oznacza końca walki z koronawirusem. Według WHO do pełnego wyeliminowania wirusa ze społeczeństwa potrzebnych może być kilka różnych szczepionek.

Źródło: Newseria

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close