HandelPaństwo
Gorące newsy

Biedronka naliczała za pomidory na kasie 2x więcej niż na półce! Będzie sroga kara?

Za nieuczciwe praktyki Biedronce grozi sroga kara w wysokości nawet....

Za nieuczciwe praktyki Biedronce grozi sroga kara. Nawet 5 mld zł! Dlaczego? Drożej w kasie niż wskazuje na to cena umieszczona przy towarze oraz brak informacji o cenie przy produkcie na półce – to zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec właściciela Biedronki. Ze skarg wynika, że takie sytuacje nie są rzadkością w sieci..

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka.

– Mieliśmy bardzo dużo sygnałów z całego kraju na temat nieprawidłowości przy podawaniu cen w sklepach sieci Biedronka. (…) Nie może być tak, że klient widzi atrakcyjną cenę przy produkcie, a po obejrzeniu paragonu okazuje się, że zapłacił więcej. To może być nieuczciwa praktyka rynkowa– mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Ze skarg wynika, że np.:
• ketchup miał w promocji kosztować 2,79 zł, ale kasy nabijały cenę 3,49 zł,
• cena ręczników kuchennych na rachunku wynosiła 5,99 zł, a na półce – 4,49 zł,
• kilogram pomidorów według paragonu kosztował 3,99 zł zamiast 1,85 zł obiecywanych przez wywieszkę przy stoisku. To ponad 2x więcej niż powinien!

Tylko od 1 stycznia do 30 września 2019 r. wpłynęło prawie ćwierć tysiąca skarg na podawanie cen w Biedronkach. Najczęściej dotyczyły różnic między kwotą uwidocznioną na półce a tą zakodowaną w kasie oraz braku cen przy produkcie. Potwierdzali to także inspektorzy podczas kontroli. Przykładowo, w ciągu 9 miesięcy tego roku wykryli, że w 123 przypadkach w Biedronkach brakowało ceny, a w 25 – były różnice między kwotą widoczną na towarze lub półce a tą zakodowaną w kasie.

Biedronce grozi kara nawet 5 mld zł to 10 proc. jej obrotu. To nie jedyne postępowanie zarzuty wobec właściciela Biedronki. Urząd sprawdza także, czy firma nie stosuje nieuczciwych praktyk handlowych wobec dostawców owoców i warzyw.

Jakie przysługują nam prawa:
• Ceny powinny być umieszczone na towarze lub w jego pobliżu, np. na wywieszce na półce. Sprzedawca musi informować o nich w jednoznaczny sposób i w widocznym miejscu. Jeśli podaje je tylko ustnie albo nie podaje ich wcale, to łamie prawo.
• Porównuj, ile kosztują podobne produkty. Ułatwiają to tzw. ceny jednostkowe – za kilogram, litr, 100 gramów, sztukę. Sprzedawca ma obowiązek je podawać.
• Jeśli cena w kasie jest wyższa od tej na towarze lub na półce, masz prawo kupić daną rzecz po niższej cenie. Gdy różnicę zauważysz dopiero na paragonie, domagaj się zwrotu nadpłaconej kwoty. W takiej sytuacji dobrze jest mieć dowody, np. zdjęcie wywieszki na sklepowej półce i paragon.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close