BudownictwoNieruchomości

Ich bin Warschauer – ceny warszawskich mieszkań jak w Berlinie

Koszty wynajmu mieszkań w naszej stolicy są już na niemal tak wysokie jak w największych miastach u naszych zachodnich sąsiadów.

Jak wynika z raportu Expander i Rentier.io, koszty wynajmu mieszkań w naszej stolicy są już na niemal tak wysokie jak w największych miastach u naszych zachodnich sąsiadów.

Ceny niemieckie, zarobki polskie.

Raport sporządzono na podstawie prawie 73 tysięcy ogłoszeń z 16 polskich miast. Średni koszt najmu 50 metrowego mieszkania w Warszawie (bez opłat administracyjnych i licznikowych) wynosi 2 864 zł. Podobną kwotę w przeliczeniu na złotówki musi zapłacić Niemiec planujący wynajem tej samej wielkości lokum w Kolonii, Dusseldorfie czy nawet w Berlinie. Nie jest to dobra informacja dla Warszawiaków, którzy zarabiają dwukrotnie mniej niż przeciętny Berlińczyk.

Jak dodają analitycy Expandera, rosną zarówno koszty najmu jak i ceny mieszkań. Największe wzrosty kosztów najmu dotyczą małych mieszkań. Tutaj rekordzistą jest Toruń, gdzie ceny wzrosły o 25% w stosunku do roku poprzedniego.

Wynająć czy kupić?

Twórcy raportu zauważają, że bardzo często koszt wynajmu mieszkania jest o ponad 20% wyższy niż… rata kredytu mieszkaniowego. Rekordzistami w tym segmencie są Sosnowiec i Częstochowa, gdzie czynsz za kawalerkę jest prawie dwa razy wyższy niż rata kredytu.

Dane wskazują, że mieszkańcom wielu polskich miast bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż je wynajmować. Problemem w tym przypadku jest jednak konieczność posiadania kilkudziesięciu tysięcy złotych oszczędności na wkład własny oraz zdolność kredytową…

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close