BudownictwoNieruchomości

Ich bin Warschauer – ceny warszawskich mieszkań jak w Berlinie

Koszty wynajmu mieszkań w naszej stolicy są już na niemal tak wysokie jak w największych miastach u naszych zachodnich sąsiadów.

Jak wynika z raportu Expander i Rentier.io, koszty wynajmu mieszkań w naszej stolicy są już na niemal tak wysokie jak w największych miastach u naszych zachodnich sąsiadów.

Ceny niemieckie, zarobki polskie.

Raport sporządzono na podstawie prawie 73 tysięcy ogłoszeń z 16 polskich miast. Średni koszt najmu 50 metrowego mieszkania w Warszawie (bez opłat administracyjnych i licznikowych) wynosi 2 864 zł. Podobną kwotę w przeliczeniu na złotówki musi zapłacić Niemiec planujący wynajem tej samej wielkości lokum w Kolonii, Dusseldorfie czy nawet w Berlinie. Nie jest to dobra informacja dla Warszawiaków, którzy zarabiają dwukrotnie mniej niż przeciętny Berlińczyk.

Jak dodają analitycy Expandera, rosną zarówno koszty najmu jak i ceny mieszkań. Największe wzrosty kosztów najmu dotyczą małych mieszkań. Tutaj rekordzistą jest Toruń, gdzie ceny wzrosły o 25% w stosunku do roku poprzedniego.

Wynająć czy kupić?

Twórcy raportu zauważają, że bardzo często koszt wynajmu mieszkania jest o ponad 20% wyższy niż… rata kredytu mieszkaniowego. Rekordzistami w tym segmencie są Sosnowiec i Częstochowa, gdzie czynsz za kawalerkę jest prawie dwa razy wyższy niż rata kredytu.

Dane wskazują, że mieszkańcom wielu polskich miast bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż je wynajmować. Problemem w tym przypadku jest jednak konieczność posiadania kilkudziesięciu tysięcy złotych oszczędności na wkład własny oraz zdolność kredytową…

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close