Rynek pracy

Polska liderem UE! Tyle że w przyjmowaniu imigrantów.

Polska przyjmuje najwięcej imigrantów spoza Unii Europejskiej.

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2018 roku Polska wydała 635 tysięcy tak zwanych pierwszych pozwoleń na pobyt dla imigrantów spoza Unii Europejskej.

Stanowi to aż jedną piątą wszystkich decyzji wydanych w ubiegłym roku przez kraje UE. Wydaliśmy o 91 tysięcy pozwoleń więcej niż Niemcy i o 184 tysiące więcej niż Brytyjczycy.

Większość wydanych w Polsce pozwoleń dotyczyła zatrudnienia (328 tysięcy). Do naszego kraju przyjeżdżają głównie obywatele Ukrainy i Białorusi, ale także Turcji i Indii.

Dziennikarka “Le Monde” i “News York Times” Sylvie Kaufmann określiła na Twitterze Polskę mianem “kraju imigracji”.

Większość imigrantów udających się do Wielkiej Brytanii robi to ze względów edukacyjnych. W przypadku Niemiec, najwięcej zezwoleń dotyczyło statusu uchodźcy i ochrony uzupełniającej.

Dane Eurostatu skomentował również były niemiecki ambasador w USA Wolfgang Ischinger:

Czy te dane są rozumiane politycznie w Berlinie? Zamiast być stale źli na Polskę z powodu odmowy przyjęcia proponowanej umowy kwotowej, niemiecka klasa polityczna powinna spróbować docenić ciężar, który Polska wzięła na siebie.

Według polskich dziennikarzy, dane Eurostatu burzą dotychczasową zachodnią narrację w sprawie polskiej polityki imigracyjnej.

 

Źródło: Puls Biznesu / Eurostat / Twitter

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close