PrawoRynek pracy

Wyrzucili Cię z pracy? Sprawdź nowe przepisy dotyczące zwolnień

Weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

Wczoraj weszła w życie, przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Ponad 300 zmienionych lub nowych przepisów ma na celu usprawnienie pracy sądów i przyspieszenie toczących się postępowań.

Nowe przepisy dotyczące zwolnień.

Zgodnie z nowymi przepisami, znika obowiązek oczekiwania na prawomocne orzeczenie w przypadku nakazu ponownego zatrudnienia bezprawnie zwolnionego pracownika. Od teraz taką decyzję będzie mógł podejmować i narzucić już sąd pierwszej instancji.

Jak piszą autorzy zmian w ich uzasadnieniu:

Doświadczenia, praktyki wskazują, że niemal żaden proces o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne nie kończy się w terminie umożliwiającym zastosowanie instytucji z art. 477 § 2. Aby nadać tej instytucji realne znaczenie, należy przesłanki jej zastosowania poszerzyć o przywrócenie pracownika do pracy.

Jak zauważa Rzeczpospolita, nowy przepis jest rewolucyjny, ponieważ daje pracownikom potężną broń w sporach z pracodawcami.

Ludzkie sądy

Przepisy gwarantują pozywającym wybór miejsca, gdzie ma być rozpatrywana sprawa. Znika konieczność podróży do sądów tam, gdzie zarejestrowane są pozywane przedsiębiorstwa. Od teraz, sprawą będzie mógł zająć się sąd właściwy dla miejsca zamieszkania osoby składającej pozew.

Szybko i zwięźle

Ministerstwo wskazuje na jeszcze jeden pozytywny aspekt reform. Przepisy mają przyspieszyć rozpatrywanie spraw. W chwili gdy w procesie cywilnym, sąd nie ogłosi wyroku na pierwszej rozprawie, sędzia na posiedzeniu przygotowawczym wyznaczy kilka następujących po sobie terminów rozpraw.

Zmianie ulega również możliwość składania zeznań na piśmie i dotyczyć będzie zarówno stron postępowania jak i świadków, którzy nie mogą stawić się na rozprawie.

Sędziowie nie będą musieli również sporządzać rozbudowanych uzasadnień wyroku. Znika obowiązek przepisywania treści zeznań i dokumentów akt sprawy, a także orzeczeń Sądu Najwyższego. Pisemne uzasadnienia będą zwięzłe i zawierać będą głównie istotę sprawy. Strony postępowania mają jednak prawo do zażądania pełnego uzasadnienia wyroku.

Możliwe będzie zasądzenie kar dla strony postępowania cywilnego, która celowo wydłuża postępowanie. W takim wypadku, czekają ją dwukrotnie wyższe koszty procesu lub zwiększone odsetki od zasądzonej kwoty.

Raz, a dobrze

W przypadku mniej skomplikowanych spraw, mają one zakończyć się w czasie trwania tylko jednej rozprawy sądowej. Według Ministerstwa, ma w tym pomóc wprowadzenie posiedzenia przygotowawczego i obowiązku pisemnej odpowiedzi na pozew, co ,,pozwoli sędziemu na wcześniejsze zapoznanie się z argumentami obu stron, występowanie w roli rozjemcy, a jeśli nie dojedzie do ugody, sprawne przygotowanie planu rozprawy i wcześniejsze wezwanie stron do uzupełnienia dowodów”.

Sędziowie nie mogą już również ogłaszać wyroków i postanowień podczas rozpraw, na których nikt się nie stawił, a jeśli sprawa dotyczyć będzie orzekającego sędziego, członka jego rodziny lub bliskiej mu osoby, toczące się postępowanie trafi z automatu do innego sądu.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego uchwalona została w czerwcu, a prezydent Andrzej Duda złożył na niej podpis miesiąc później.

 

Źródło: PAP, Rzeczpospolita, tvn24bis.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close