GastronomiaGospodarkaPolitykaPrawoPrzemysł

Akcyza w górę! Polacy znowu zapłacą więcej!

Rząd przyjął projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął dziś i w trybie obiegowym wysłał do Sejmu projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Akcyza ma wzrosnąć aż o 10% i zasili państwowy budżet kwotą w wysokości 1,7 miliarda złotych.

Nowe ceny alkoholu i papierosów tradycyjnych oraz elektronicznych

Jeśli projekt wejdzie w życie, w nowym roku Polacy zapłacą 1,40 złotych więcej za 0,5 l wódki, 10 groszy za puszkę piwa, ponad złotówkę więcej za paczkę papierosów i nawet 23 zł więcej za kilogram suszu tytoniowego.

Wzrośnie również cena papierosów elektronicznych. Aktualnie e-papierosy i liquidy mają zerową stawkę akcyzy. Po zmianach, nastąpi jej wzrost o 50 groszy za mililitr.

W przypadku wyrobów nowatorskich z kolei, akcyza wyniesie 141 złotych za kilogram i będzie stanowić ponad 31% całkowitej średniej ceny tytoniu.

Sprzedawcy i socjologowie ostrzegają

Jak przekonuje w wywiadzie dla Radia ZET, prezes Vape Club Poland, Wojciech Sobaszkiewicz, cena płynów do e-papierosów będzie dwukrotnie wyższa niż obecnie. Z kolei według Estery Józefowicz z British American Tobacco Polska, nowa stawka akcyzy może spowodować wzrost cen nawet do 150%.

Socjolog Dariusz Szczotkowski jest zdania, że wzrost cen alkoholu nie zmniejszy skali alkoholizmu, ale wręcz jeszcze bardziej uderzy w rodziny alkoholików.

Jednym z objawów uzależnienia – w ogóle, nie tylko alkoholowego – jest stopniowe zatracanie wartości wyższych w celu zdobycia tego, od czego jest się uzależnionym. Między innymi dlatego na przykład narkomanii kradną albo się prostytuują.

 

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął dziś i w trybie obiegowym wysłał do Sejmu projekt przewidujący wzrost akcyzy na…

Opublikowany przez Dariusz Szczotkowski Czwartek, 14 listopada 2019


Plany się zmieniły

Plany wyższej akcyzy pojawiły się w przestrzeni publicznej już latem tego roku. Wtedy mówiono jednak o wzroście o 3%, a nie o 10%.
Skąd wynikać może ta zmiana? Nowa akcyza zasili państwowy budżet kwotą w wysokości 1,7 miliarda złotych i pomoże rządowi w realizacji obietnicy zbilansowanego budżetu, poprzez wzrost wpływów uzyskanych z portfeli Polaków.


Źródło: Radio ZET, PAP, Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close