GospodarkaPolitykaPrawoRynek pracyZwiązki zawodowe

Projekt w sprawie zniesienia limitu składek ZUS wycofany!

Marcin Horała, reprezentant wnioskodawców, wycofał projekt przewidujący zniesienie limitu składek ZUS.

Prawo i Sprawiedliwość wycofało z prac Sejmu projekt przewidujący zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS.

Przeciwko projektowi protestowały zarówno środowiska wolnorynkowe i wolnościowe, jak również pracodawcy i związki zawodowe. Plan zniesienia limitu składek spotkał się również ze sprzeciwem części polityków Zjednoczonej Prawicy.

Listy i apele

List otwarty do posłów w sprawie projektu wystosowały polskie środowiska wolnościowe. Jak przekonują, zniesienie limitu to w dłuższej perspektywie ,,ekonomiczne samobójstwo”, które ,,może zachęcić przedsiębiorców do emigracji (w tym do zmiany rezydencji podatkowej), przechodzenia na umowę B2B, bądź do ukrywania realnych dochodów i uciekania do szarej strefy”.

Myślenice, 18 listopada 2019 rokuLIST OTWARTY DO POSŁANEK I POSŁÓW SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W SPRAWIE…

Opublikowany przez Niskie Składki Poniedziałek, 18 listopada 2019

Pod listem podpisali się prezesi Stowarzyszenia Niskie Składki, Stowarzyszenia Libertariańskiego, Liberty Forum Poland, Warsaw Enterprise Institute, Stowarzyszenia KoLiber oraz wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Apel wystosowali również pracodawcy i pracownicy z Rady Dialogu Społecznego, wśród których są między innymi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców czy NSZZ Solidarność.

Czegoś takiego to jeszcze chyba nie było – Wszyscy przeciw zniesieniu limitu 30-krotności.

Opublikowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Poniedziałek, 18 listopada 2019

 

Krytycznie o projekcie PiS wypowiadały się także środowiska polityczne. Propozycja została skrytykowana zarówno przez Koalicję Obywatelską, PSL i Konfederację, ale także przez propozycji Porozumienie Jarosława Gowina, koalicjanta PiS w Zjednoczonej Prawicy.

Nic na siłę

Marcin Horała przyznaje, że przy takim oporze ze strony organizacji pozarządowych oraz samych posłów, projekt miał małe szanse na wejście w życie.

Wobec sprzeciwu części posłów, również części posłów Zjednoczonej Prawicy, są małe szanse, żeby ten projekt przeszedł, więc nic na siłę.

Decyzję Horały skomentowała posłanka Jadwiga Emilewicz, która napisała na Twitterze: ,,Dobra decyzja. Dziękujemy”

Projekt Lewicy

Własny projekt dotyczący zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS złożyła również Lewica. Ugrupowanie zaproponowało także podwyższenie emerytury minimalnej do 1 600 zł i wprowadzenie emerytury maksymalnej, która w pierwszym roku obowiązywania miałaby wynosić 15,6 tys. zł.

Horała, zapytany przez dziennikarzy o to, czy PiS poprze projekt Lewicy odpowiedział, że ,,jest to pytanie do władz klubu”.

Likwidacja 30-krotności ZUS miała przynieść do budżetu państwa dodatkowe 7,1 mld zł, które pozwoliłyby na dotrzymanie wyborczej obietnicy Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącej budżetu bez deficytu.

Teraz posłom PiS pozostaje albo poparcie projektu Lewicy, albo poszukanie innych możliwości pozyskania pieniędzy podatników w celu dotrzymania swoich obietnic.

 

Źródło: TVN24 BiS, Twitter

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close