GastronomiaGospodarkaHandelRolnictwo

Coraz drożej święta

BNP Paribas: Żywność na tegoroczne Święta droższa o 7%.

Będzie to największy wzrost od 12 lat. Największe podwyżki cen dotyczyć będą warzyw, owoców, mięsa oraz wyrobów cukierniczych.

Według szacunków BNP Paribas, za cukier, tak potrzebny przy słodkich świątecznych wypiekach, zapłacimy ponad 20% więcej niż rok temu. Droższa będzie również mąka, a jej cena będzie wyższa o nawet 11% niż w ubiegłym roku. Nieznacznie spadły jednak ceny jaj oraz masła. Za ostatni produkt zapłacimy około 15% mniej niż w ubiegłoroczne święta.

Czekają nas podwyżki cen mięsa, przede wszystkim mięsa wieprzowego. Spowodowane jest to między innymi rosnącym zapotrzebowaniem na produkt wśród Chińczyków. Azjatyccy hodowcy zmagają się z Afrykańskim Pomorem Świń, który dziesiątkuje tamtejszą trzodę. Polacy zapłacą więc za to mięso około 12% więcej niż w grudniu ubiegłego roku.

Czytaj też: Brakuje wieprzowiny, ceny w górę!

Mniejsze połowy i podwyżki na światowych rynkach będą również powodem wzrostu cen ryb w Polsce. Przykładowo śledzie mogą być droższe o 6% w relacji rocznej.

W wyniku suszy i wiosennych przymrozków rosną ceny warzyw i owoców. Oznacza to, że na święta, ceny detaliczne świeżych warzyw będą o ok. 11-14% wyższe niż rok temu. Rekordowy będzie wzrost cen ziemniaków. Te mogą zwiększyć się nawet o 80%. Podwyżki nie ominą również owoców – ceny jabłek będą wyższe o 50%.

Źródło: AgroNews

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close