Większość gospodarstw rolnych nie przynosi zysku!
Około 800 tysięcy z 1,3 miliona polskich gospodarstw rolnych nie przynosi zysku

Z szacunków Justyny Góral z SGH wynika, że około 800 tysięcy gospodarstw produkuje żywność na rynek (gospodarstwa towarowe powiązane z rynkiem), ale tylko połowa z nich (około 400 tysięcy gospodarstw) jest w pełni konkurencyjna bez dopłat unijnych.
Zostaje około 500 tys. rolników, którzy nie sprzedają żywności na rynek w ogóle i produkują tylko na potrzeby własne lub wcale. A dopłaty biorą na przykład na łąki.
Rolnik może nie być pewien pogody i wysokości plonów, ale dopłat już tak. Może więc planować inwestycje choćby w oparciu o te pieniądze
Kłopot jest jednak w tym, że dopłaty do rolnictwa nie do końca wspierają rolnictwo”.
Nie są bowiem połączone z produkcją, efektywnością pracy rolnika czy z jej efektami w ogóle.
Wiele gospodarstw nie przetrwałoby, gdyby nie unijna kroplówka: wypadłyby z rynku albo w ogóle się na nim nie pojawiły.
Dotacje dla rolników spełniają funkcję socjalną na większą skalę, niż można było przewidzieć: wielu właścicieli małych gospodarstw rolnych utrzymuje się po prostu z tych pieniędzy, często zastępują one szybki kredyt obrotowy, a nade wszystko stabilizują rolnicze dochody
Źródło: TVN24 BiS