Sport

Polacy, a sport. Wydajemy więcej. Ćwiczymy mniej.

Jak tam Wasze postanowienia noworoczne?

Mamy ciekawe dane z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. A to poważna instytucja.

Okazuje się, że Polacy wydają coraz więcej na sport i rekreację. To w sumie dobrze. Ale co najlepsze – nasza aktywność ruchowa spada! Tylko 28 proc.  Rodaków  regularnie uprawia sport, 56 proc. nie ćwiczy nic.  Od 2004 roku liczba tych co nie ćwiczy wzrosła o 10 pkt. proc.  A brak aktywności fizycznej też nas wszystkich kosztuje!

Koszty braku aktywności fizycznej Polaków szacuje się na 7 mld złotych strat rocznie. “Gdyby co druga osoba, która nie jest aktywna fizycznie, zaczęła regularnie uprawiać sport, przełożyłoby się to na co najmniej 11 tys. zawałów mniej, 2,2 tys. mniej zachorowań na nowotwór jelita grubego czy 1,5 tys. mniej przypadków raka piersi” – mówi Krzysztof Kutwa z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Koszty opieki zdrowotnej spadłyby w skali roku o 440 mln złotych, a koszt nieobecności pracowników zmalałby o 3 mld złotych.

Teraz najlepsze! Mimo spadającej liczby aktywnie uprawiających sport w ostatnich latach występuje wzrost zainteresowania klubami fitness. Obecnie należy do nich w Europie ponad 62 mln osób   z czego 3 mln stanowią mieszkańcy Polski (wzrost prawie  3 proc. w stosunku do poprzedniego roku). Jest to zasługa po części  pracodawców, którzy oferują karnety sportowe swoim pracownikom. Ale przynależność do klubu nie oznacza, że zapisana do niego osoba regularnie korzysta z jego usług.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close