Finanse i ubezpieczeniaNieruchomości

Przeciętny dłużnik nie płaci za mieszkanie przez 3,5 roku

Przeciętna zaległość wynosi ponad 17 tysięcy złotych.

Średnio przez 43 miesiące nie płaci za mieszkanie dłużnik czynszowy wpisany do Rejestru BIG InfoMonitor. Przeciętna zaległość wynosi bowiem 17,2 tys. zł i wystarczyłaby na 3,5 roku czynszu za 40 metrowe mieszkanie.

Choć długi czynszowe rosną, bo w ciągu roku w BIG InfoMonitor powiększyły się o prawie 31 mln zł do ponad 166 mln zł, a wg GUS w ciągu dwóch lat z 4,2 do 6,2 mld zł, to wciąż wielu zarządców nieruchomości nie podejmuje żadnych działań by temu przeciwdziałać

Wynika z najnowszego raportu BIG InfoMonitor.

Najczęstszymi tłumaczeniami dłużników są: niewystarczające dochody, utrata pracy lub wypadki losowe

Niektórzy nie płacą z premedytacją. Są też i tacy, którzy odkładają rachunki za mieszkanie na później, regulując w pierwszej kolejności kredyty, np. na nowy telewizor lub pralkę, czy też za wyjazdy wakacyjne. Po kilku miesiącach zalegania z czynszem gromadzi się pokaźna kwota, z którą trudno już sobie poradzić

Rekordzistami pod tym względem są mieszkańcy Katowic.
Wpisani do BIG InfoMonitor dłużnicy ze stolicy Sląska mają ponad 15-letnie zaległości czynszowe.
Na drugi miejscu znajdują się mieszkańcy województwa Mazowieckiego spoza Warszawy, gdzie zaległości wynoszą 77 miesięcy.

BIG InfoMonitor przypomina, że do rejestru dłużnik może trafić po 30 dniach od upływu terminu płatności. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób prywatnych.
Minimalna kwota długu wobec jednego wierzyciela w przypadku dłużnika będącego konsumentem wynosi 200 zł; w przypadku przedsiębiorstw to 500 zł.

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close