GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawo

Kolejny podatek nadchodzi: Akcyza na… fajerwerki.

Ministerstwo Finansów rozważa objęcie fajerwerków akcyzą.

Jak dowiedział się portal Money.pl, rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie akcyzy na fajerwerki. Przedsiębiorcy alarmują, że nowa danina zniszczy branżę pirotechniczną w Polsce.

Wszystkie produkty i usługi zamawiane przez jednostki budżetowe w polskich firmach musiałyby być zakupione od zagranicznych dostawców!

Autorem pomysłu akcyzy ma być według portalu sam minister finansów Tadeusz Kościński. Kościński tłumaczył, że powodami objęcia akcyzą produktów pirotechnicznym są uciążliwości i głośny hałas, a także niebezpieczeństwo związane z odpalaniem fajerwerków.

To jest bardzo ciekawa kwestia, gdyż sygnały z rynku raczej dotyczą obniżek podatków. Natomiast w tej konkretnej sytuacji usłyszałem w zasadzie coś odwrotnego. Myślę, że wynika to z uciążliwości, którą generują głośne wystrzały. Nie jest też tajemnicą, że fajerwerki bywają po prostu niebezpieczne dla osób, które je odpalają.

Tak tłumaczy to minister, ale w rzeczywistości powody mogą być inne.

Z raportu KPMG wynika, że Polacy wydają tylko na Sylwestrowe wyroby pirotechniczne ponad PÓŁ MILIARDA ZŁOTYCH. Jeśli uwzględnić zakup petard, rac i świec dymnych, oraz fajerwerków okolicznościowych, polski rynek pirotechniczny wart jest ponad miliard złotych. Opodatkowanie tego rodzaju produktów gwarantuje ogromne przychody dla skarbu państwa.

Zapytani przez portal przedstawiciele branży, zdecydowanie się jej sprzeciwiają. W przesłanym redakcji money.pl oświadczeniu, przekonują, że budżet państwa może stracić na opodatkowaniu fajerwerków. A wszystko przez mniejsze wpływy z ceł i podatków pośrednich i bezpośrednich usług związanych z branżą.

Budżet państwa zgubi wysokie wpływy z ceł, które wynoszą 6,5%, otrzyma niższe podatki pośrednie i bezpośrednie, a także wpływy z obsługi kosztów tzw. około branżowych, transportu, magazynowania, reklamy i innych usług.

Dodatkowo, według producentów, za materiały pirotechniczne będą musieli więcej zapłacić nie tylko prywatni klienci, ale także samorządy i jednostki budżetowe, które stanowią największą grupę odbiorców produktów. Wśród przedstawicieli tej grupy przedsiębiorcy wymieniają służby państwowe, wojsko, policję, górnictwo, służby leśne, kolej, lotniska a także branżę motoryzacyjną, filmową i muzyczną.

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close