Finanse i ubezpieczeniaGospodarka

Inflacja znów przyśpieszyła w listopadzie

Ceny żywności nie odpuszczają

Po dwóch miesiącach spadków inflacja znowu wzrosła. W listopadzie ceny były średnio o 2,6 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z najnowszych wyliczeń GUS. Najmocniej we znaki dają się podwyżki cen żywności, choć największy skok zaliczyły opłaty za wywóz śmieci.

Dane nie zaskakują. Urzędnicy już przy wstępnych wyliczeniach publikowanych dwa tygodnie temu wskazywali na wynik na poziomie 2,6 proc. Teraz jednak dokładniej wiemy co i o ile podrożało.

W zależności od rodzaju towaru podwyżki bywają nieco niższe, ale też tak jak w przypadku żywności – znacznie większe niż 2,6 proc. Nawet kilkukrotnie. Ogółem żywność i napoje bezalkoholowe w listopadzie były o 6,5 proc. droższe niż rok wcześniej.

Ponad 6-procentowe podwyżki cen żywności to oczywiście tylko średnia. Są takie produkty jak wieprzowina, która drożeje prawie trzy razy szybciej (o 16,1 proc.). Niemal tyle samo w rok skoczyły ceny warzyw (16 proc.) i owoców (15 proc.).

To jeszcze nic w porównaniu do cukru. Obecnie trzeba na niego wydać o jedną czwartą więcej pieniędzy niż rok temu. Tylko opłaty za wywóz śmieci wzrosły bardziej – o ponad 31 proc.

Mocniej niż średnia w górę idzie mąka, a więc i pieczywo (ponad 6 proc. więcej niż rok wcześniej). Wędliny są droższe o 9,5 proc., a ryby o prawie 5 proc.

Oczywiście nie wszystko drożeje. Są towary i usługi, które potaniały. Prawie 10 proc. tańsze jest masło. Z kolei za jaja trzeba dać o 4,6 proc. mniej.

Niższe są też m.in. ceny paliw o 5,4 proc. oraz energii elektrycznej o 5,8 proc. Spadły ceny ubrań – średnio o 2,1 proc., a obuwia o 1,8 proc.

Jeśli inflacja w kolejnych miesiącach dalej będzie przyspieszać, a o tym mówi wiele prognoz ekonomistów, trzeba się będzie liczyć z możliwością podwyżek stóp procentowych, czego konsekwencją byłby wzrost rat kredytów.

Źródło: GUS/money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close