Świat

Oto najbogatsza firma świata

Drugie Apple zostało daleko w tyle

Debiut giełdowy Saudi Aramco okazał się strzałem w dziesiątkę. Potwierdziło się to, o czym mówiło się od lat. Firma jest zdecydowanie najwięcej wartym przedsiębiorstwem świata.
Właśnie wyceniono ją na 2 biliony dolarów. To absolutny rekord.
Drugą w tym zestawieniu jest dotychczasowy lider – Apple. Potentat technologiczny z Cupertino jest jednak wart “zaledwie” 1,2 biliona dolarów.

Osiągnięcie kapitalizacji na astronomicznym poziomie 2 bilionów dolarów oznacza osiągnięcie celu, który założył książę Mohammed bin Salman. Cena akcji rośnie kolejny dzień z rzędu.
Osiągnęła już 38,70 riali, czyli nieco ponad 40,6 zł za akcję. Od debiutu na giełdzie, który miał miejsce w poniedziałek, wartość firmy wzrosła o około 300 miliardów dolarów.
Cel osiągnięcia kapitalizacji na poziomie 2 bilionów dolarów wskazywano już w czasie pierwszych plotek o tym, że firma może zmierzać na giełdę w 2016 roku.

Z medialnych doniesień wynika, że na początek Aramco chce wystawić na sprzedaż 1-2 proc. swojego kapitału. Według Bloomberga, Saudom zależało na wycenie ich państwowego przedsiębiorstwa na poziomie 2 bilionów dolarów, ale byli w stanie zaakceptować wycenę na poziomie 1,7-1,8 biliona dolarów. Zeszłoroczny zysk netto Aramco wyniósł 111 mld dolarów, czyli więcej niż Apple, Google i Exxon Mobil łącznie.

Źródło: Wprost

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close