Technologie

Olbrzymia inwestycja Intela w sztuczną inteligencję

Inwestycja obejmie również Polskę

Największy na świecie producent układów scalonych kupuje dostawcę chipów ze sztuczną inteligencją. Akwizycja izraelskiej firmy Habana Labs będzie kosztować giganta bagatela 2 miliardy dolarów.

W zamian Intel zwiększy swoje możliwości w zakresie technologii AI, poszerzy ofertę rozwiązań przeznaczonych dla centrów danych i zyska biura w San Jose w USA oraz Pekinie, a także centrum badawczo-rozwojowe w Polsce.

Centrala firmy Habana znajduje się w Izraelu, ale część działalności B+R prowadzona jest w laboratoriach w Gdańsku. Teraz innowacyjna spółka ma działać w grupie Intela, choć pozostanie niezależną jednostką biznesową.

Navin Shenoy, wiceprezes Intela i szef Data Platforms Group (segment Intela, któremu podlegać będzie Habana Labs), nie ukrywa, że w transakcji kluczowe było m.in. przejęcie specjalistycznej wiedzy dotyczącej sztucznej inteligencji. Izraelska spółka zajmuje się bowiem tzw. programowalnymi akceleratorami głębokiego uczenia (z ang. deep learning), wykorzystywanymi w zaawansowanych centrach danych.

Habana uzupełni ofertę Intela w obszarze sztucznej inteligencji dla centrów danych – przyznaje Shenoy

Szacuje się, że do 2024 roku rynek półprzewodników dla AI będzie wart ponad 25 miliardów dolarów.
Intel spodziewa się, że jego przychody z AI wzrosną w br. o jedną piątą i sięgną co najmniej 3,5 miliarda dolarów.

Źródło: rp.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close