Transport

Nowe przetargi dotyczące lotniska w Radomiu

"Otwarcie" możliwe już latem 2022 roku

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” na przełomie roku ogłosi nowe przetargi dotyczące portu lotniczego w Radomiu. Wyłoniony będzie również wykonawca nowego terminala, który jest kluczowy dla całej inwestycji.

Ogłoszone przetargi obejmować będą między innymi kwestię nowego układu drogowego przy lotnisku oraz budowę obiektów administracyjnych.

Port lotniczy w Radomiu budowany jest prawie od podstaw. Na lotnisku nie ma już śladu po starym terminalu. Postępy prac widać w szczególności na pasie startowym, który jest przebudowywany i wydłużany o 500 metrów.

Przedstawiciel wykonującej prace spółki Max Boegl Paweł Pułkownik wyjaśnił, że najistotniejsze w przypadku nawierzchni lotniskowej jest grubość warstwy z betonu. W Radomiu wynosi ona 38 centymetrów, na Okęciu jest kilka centymetrów cieńsza. Nowa droga startowa ma być gotowa do września 2020 r.

Dłużej będzie trwała natomiast budowa terminala, na który obecnie jest na etapie wyłaniania wykonawcy. Ma on mieć 30 tysięcy metrów kwadratowych. W budynku będzie się znajdować 30 stanowisk check-in, 10 – kontroli bezpieczeństwa i po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach.
Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W dużej, przystosowanej do potrzeb głównie pasażerów lotów charterowych, strefie komercyjnej zaplanowano liczne punkty gastronomiczne i handlowe.

Zdaniem PPL terminal na lotnisku w Radomiu ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Będzie przygotowany na przyjęcie 3 milionów pasażerów rocznie. W przyszłości będzie go można rozbudować nawet do potrzeb 9 milionów podróżnych.

Lotnisko w Radomiu rozpoczęło działalność w maju 2014 roku. To jedyny port lotniczy użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 milionów złotych. PPL kupiło radomskie lotnisko po tym, jak w połowie września 2018 roku radomski sąd ogłosił upadłość spółki PL Radom.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close