GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolska

Ceny alkoholu i papierosów od stycznia w górę. Prezydent podpisał ustawę.

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o akcyzie.

Prezydent Andrzej Duda popisał nowelizację ustawy o akcyzie, która podnosi akcyzę na wyroby tytoniowe i alkohol aż o 10%. Przypomnijmy, że nieco ponad tydzień temu, Senat odrzucił tę ustawę, a Senator Jacek Bury tłumaczył, że to zwyczajny ,,skok na kasę obywateli” w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej: Senat przeciwko podwyżce akcyzy

Ustawa trafiła więc ponownie do sejmu, który dzięki głosom polityków PiS opowiedział się podwyżką podatku. Teraz ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Socjolog Dariusz Szczotkowski jest zdania, że wzrost cen alkoholu nie zmniejszy skali alkoholizmu, ale wręcz jeszcze bardziej uderzy w rodziny alkoholików.

Jednym z objawów uzależnienia – w ogóle, nie tylko alkoholowego – jest stopniowe zatracanie wartości wyższych w celu zdobycia tego, od czego jest się uzależnionym. Między innymi dlatego na przykład narkomanii kradną albo się prostytuują.

Podpisanie ustawy spowoduje wzrost cen alkoholi oraz wyrobów tytoniowych. W nowym roku Polacy zapłacą 1,40 złotych więcej za 0,5 l wódki, 10 groszy za puszkę piwa, ponad złotówkę więcej za paczkę papierosów i nawet 23 zł więcej za kilogram suszu tytoniowego. Wzrośnie również cena papierosów elektronicznych. Aktualnie e-papierosy i liquidy mają zerową stawkę akcyzy. Po zmianach, nastąpi jej wzrost o 50 groszy za mililitr. W przypadku wyrobów nowatorskich z kolei, akcyza wyniesie 141 złotych za kilogram i będzie stanowić ponad 31% całkowitej średniej ceny tytoniu.

Czytaj więcej: Akcyza w górę! Polacy znowu zapłacą więcej!

Plany wyższej akcyzy pojawiły się w przestrzeni publicznej już latem tego roku. Wtedy mówiono jednak o wzroście o 3%, a nie o 10%. Skąd wynikać może ta zmiana? Nowa akcyza zasili państwowy budżet kwotą w wysokości 1,7 miliarda złotych i pomoże rządowi w realizacji obietnicy zbilansowanego budżetu, poprzez wzrost wpływów uzyskanych z portfeli Polaków.

Do niecodziennej akcji zachęca Polaków poseł Artur Dziambor. Parlamentarzysta namawia by nie kupować alkoholu i papierosów by nie wspierać swoimi pieniędzmi rządu PiS.

Akcyza na papierosy, na e-papierosy, na alkohol jest łatwą akcyzą do wprowadzenia i do podwyższania. Jest to próba PiS, łatania dziurawego budżetu, który był zapowiadany jako budżet bez deficytu. Po Świętach osobiście radzę rzucić te używki i nie wspierać rządu. Zachęcam gorąco żebyście nie wspierali rządu płacąc im dodatkowe podatki, przerzućcie się na bieganie. Joggingu jeszcze nie opodatkowali!

Źródło: Kancelaria Prezydenta, PAP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close