Transport

Polski terminal z rekordowym wynikiem na Bałtyku

Tuż przed świętami w gdańskim głębokowodnym terminalu DCT przeładowano 2-milionowy w tym roku kontener. To najlepszy do tej pory wynik przeładunków w DCT i równocześnie rekordowa ilość przeładowanych kontenerów spośród wszystkich terminali kontenerowych działających na Morzu Bałtyckim.

Terminal DCT w Gdańsku, po zakończonej dwa lata temu rozbudowie, jest obecnie największym tego rodzaju portem na Bałtyku. Nowe nabrzeże o długości 650 m zwiększyło zdolność przeładunkową terminala dwukrotnie, z 1,5 miliona do 3 milionów kontenerów rocznie.

Dzięki dobremu dostępowi ze strony morza zapewnionemu przez kanał o głębokości 17 metrów, braku zalodzenia oraz możliwościom operacyjnym, port jest naturalnym hubem dla przeładunku kontenerów w Europie Środkowo-Wschodniej.
W 2016 roku przeładował niespełna 1,3 miliona kontenerów, to w roku 2017 już 1,6 miliona, a w rok później  już ponad 1,9 miliona. W planach jest dalszy wzrost przeładunków – w 2020 r. do 3 milionów kontenerów, a w latach 2022-2025 do nawet  4 milionów kontenerów.

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close