GastronomiaHandel

Polacy zdecydowanie przeciwko zaostrzeniu zakazu handlu

Solidarność nie zmienia zdania

Niedziela bez handlu w dużym mieście. Zamknięte Biedronka, Lidl, Tesco, Społem. W większości nie pracują też małe sklepiki osiedlowe.
Gdzie Polacy idą, gdy zabraknie im pasty do zębów czy papierosów? Najczęściej na stację paliw albo do Żabki.

Sieć wyraźnie zyskała na zakazie handlu, bo jeszcze zanim ten zaczął obowiązywać, jej sklepy miały już status placówek pocztowych. A te są wyłączone z restrykcji związanych z zamykaniem sklepów w niedzielę.

Nie tylko Żabka korzysta na tej “luce w przepisach. Od niedawna największa pod względem liczby sklepów sieć w kraju, czyli franczyzowa ABC także korzysta z luki. A trzeba pamiętać, że to ponad 8 tysięcy placówek potencjalnie otwartych w ostatni dzień tygodnia.

Przepisy oczywiście nie podobają się “Solidarności”. Szef handlowej odnogi związku Alfred Bujara przyznał w grudniu, że złożył już w tej sprawie prośbę do minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Chodzi o likwidację wyłączenia dla placówek pocztowych.

Małe, niezależne sklepy cierpią z powodu działalności pseudoplacówek pocztowych. Przecież nikt nie ma wątpliwości, że Żabka jest sklepem spożywczo-monopolowym, a nie pocztą. Podstawową działalnością sklepów tej sieci jest handel, a nie usługi pocztowe. Wyjątek dotyczący placówek pocztowych pojawił się w ustawie w trakcie prac parlamentarnych. Nie było go w obywatelskim projekcie. Dążymy wyłącznie do tego, aby ten problematyczny zapis usunąć lub doprecyzować. Twierdzenie, że chcemy zaostrzenia zakazu i zamknięcia wszystkich Żabek na cztery spusty jest zwyczajnie nieuczciwe
-stwierdza Bujara

Problem w tym, że Polacy zdecydowanie takich zmian nie chcą. Z badania przeprowadzonego na zlecenie money.pl przez Instytutu Badań Spraw Publicznych wynika, że aż 55 procent woli utrzymanie dzisiejszego statusu quo. Co ważne, aż 47 procent mówi zdecydowane “NIE” zmianom.
Ile osób popiera zaostrzenie zakazu handlu? Niecałe 28 procent

Fot. IBSP

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close