GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Będzie 13. emerytura. Sejm przyjął ustawę.

Sejm przyjął ustawę dotyczącą wypłat dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów.

Sejm przyjął ustawę dotyczącą wypłat tak zwanej trzynastej emerytury. Za jej przyjęciem zagłosowało 432 posłów. Przeciw była jedna osoba, a 9 się wstrzymało.

Przed głosowaniem poprawki do ustawy złożyła opozycja. Posłowi KO chcieli zmiany źródeł finansowania dodatkowych emerytur, które obecnie będą finansowane z pieniędzy z Funduszu Solidarnościowego. Koszt “Trzynastek” to prawie 12 miliardów złotych w 2020 roku i niemal 23 miliardy w 2021 roku. Jak przekonywała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz:

Nie ma, nie było i nigdy nie będzie naszej zgody na to, żebyście państwo te emerytury tak naprawdę wypłacali z funduszu, który tworzyliście w 2018 roku i mówiliście (…), że jest to fundusz na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Oszukaliście państwo osoby niepełnosprawne. Nie ma na to naszej zgody.

Opozycja z Lewicy chciała z kolei, by do ustawy wprowadzono kryterium dochodowe, które warunkowałoby przyznanie świadczenia.

Po trzecim czytaniu wszystkie poprawki opozycji odrzucono, a ustawę przyjęto.

Przyjęta ustawa gwarantuje, że trzynaste emerytury będą wypłacane co roku, na przełomie marca i kwietnia i w wysokości emerytury minimalnej, czyli 1 200 złotych brutto. W tym roku wypłaty najprawdopodobniej będą wypłacane tuż przed wyborami prezydenckimi.

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close