MarketingMediaTechnologie

Gigantyczna dziura na Facebooku! Dane ukrywających się adminów fanpagów ujawnione!

Dziś doszło do ogromnego wycieku wrażliwych informacji na Facebooku.

Doszło  do kolejnej gigantycznej wpadki Facebooka w zakresie prywatności.    Miał miejsce wyciek danych administratorów fanpage’y na Facebooku. Dziś, każdy  internauta mógł bez trudu podejrzeć  ich dane .

W wielu przypadkach  osoby zarządzające fanpagami chcą ukrywać swoją tożsamość i ma to sens. Przemawia za tym wiele powodów. Wielu znanych internetowych twórców chce chronić swoją prywatność, nie chcą być atakowani prywatnymi wiadomościami. Często zachowanie anonimowości jest uzasadnione kwestiami bezpieczeństwa.

Jednak dziś, na przykład mogliśmy się bez problemu dowiedzieć się, kto redaguje fanpage Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, czy np. stron monitorujących uczciwość lokalnych samorządów. Wpadka Facebooka stanowi zagrożenie nie tylko dla prywatności, ale tez bezpieczeństwa osób.

Są  i dobre strony wycieku. Można było   dowiedzieć się, że za wieloma z pozoru bezstronnymi stronami stoją pracownicy dobrze opłacanych agencji PR, a za wiele quasi politycznych fanpagy odpowiadają ludzie, powiązani z konkretnymi partiami i odwrotnie. Niektóre strony polityków są prowadzone przez osoby prowadzące  strony z pozoru bezstronnych mediów…

Dowiedzieliśmy się także kto prowadzi profil Donalda Trumpa, Władymira Putina, czy Mateusza Morawieckiego.

Wpadka Facebooka to jednak przede wszystkim ogromny problem dla tych osób, które z różnych powodów chciały ukryć swoją tożsamość, jak na przykład Banksy, lub polscy artyści internetowi jak Klocuch lub Malkolm XD. Ten ostatni szybko cofnął publikację swojego fanpage, gdy dowiedział się o luce w systemie amerykańskiego giganta social mediów.

Facebook wyłączył możliwość podejrzenia historii edycji postów, czyli funkcjonalność w której pojawiła się dziura w systemie. Jak na razie  firma nie wydała oświadczenia w tej sprawie. Przypominamy, firma z Doliny Krzemowej ma już ogromne problemy z ochroną danych osobowych o czym pisaliśmy   tutaj  Facebook ma problemy. Rekordowa grzywna od Urzędu Ochrony Konkurencji .

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close