EnergetykaGospodarkaPolska

Polskę zalewają rekordowe ilości węgla z Rosji

Blisko 9 mln ton węgla sprowadziła Polska w ubiegłym roku z Federacji Rosyjskiej – wynika z danych Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Dokładnie 8,92 miliona ton węgla w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2019 roku kupiła Polska od Rosji.
To drugi najwyższy wynik od 2014 roku, czytamy z danych, jakie MAP przekazało senatorowi Koalicji Obywatelskiej Krzysztofowi Brejzie w odpowiedzi na jego pytanie.

Rekord padł w 2018 roku, kiedy z Rosji sprowadziliśmy 13,05 miliona ton tego surowca. Wynik za rok 2019 może się wzrosnąć bowiem nie są to jeszcze kompletne dane, gdyż nie obejmują grudnia.

W sumie za rządów PiS (1.1.2016-30.11.2019) Polskę zalało 36 mln ton węgla z Federacji Rosyjskiej. Prawie tona na mieszkańca Polski
– napisał Krzysztof Brejza na Twitterze

Rosja wciąż pozostaje największym dostawcą węgla do naszego kraju. Potwierdzają to choćby ekspertyzy Agencji Rozwoju Przemysłu, zgodnie z którymi 69 procent całego importu węgla stanowił surowiec sprowadzony właśnie z tego kraju.

Dlaczego kupujemy z Rosji?
Kupujemy surowiec zagraniczny, bo w Polsce jego wydobycie jest coraz mniej opłacalne. Węgiel kamienny zalega na większych głębokościach, więc jego pozyskanie jest droższe. Dopóki mamy energetykę tak uzależnioną od węgla, jesteśmy skazani na jego kupowanie.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close