Finanse i ubezpieczeniaPaństwoPolska

W zeszłym roku “pożyczyliśmy” państwu najwięcej pieniędzy w historii

Padł historyczny rekord. W całym 2019 roku Polacy pożyczyli państwu łącznie aż 17,3 miliarda złotych.

Tyle wydaliśmy na zakup detalicznych obligacji skarbowych. Nigdy wcześniej tego rodzaju inwestycja nie była wśród rodaków aż tak popularna.

Rok 2019 to kolejne rekordy sprzedaży obligacji oszczędnościowych. Popyt na obligacje oszczędnościowe wyniósł 17,3 miliarda złotych i był o 36 procent wyższy w porównaniu do 2018 roku. Nabywcy indywidualni na zakup obligacji przeznaczyli średnio w miesiącu ponad 1,4 miliarda złotych
– wskazuje wiceminister finansów Piotr Nowak.

Jeśli spojrzymy na dane resortu finansów nieco bardziej uważnie, dowiemy się jaki jest powód tej popularności. Dość powiedzieć, że największym wzięciem cieszyły się obligacje indeksowane inflacją, w których Polacy upatrują jednego ze sposobów na utrzymanie wartości posiadanego majątku.

I tak, na zakup papierów czteroletnich rodacy przeznaczyli prawie 6,2 miliarda złotych (36-procentowy udział całej sprzedaży). To wynik aż o 85 procent wyższy w porównaniu do roku 2018. Oprocentowanie tych obligacji powiązane jest z inflacją powiększoną o dodatkową marżę.

Zaletą tych papierów jest to, że po pierwszym roku oszczędzania z oprocentowaniem na poziomie 2,4 procent można dzięki nim zarobić 1,25 punkta procentowego ponad inflację. Realnie papiery te chronią więc wartość nabywczą oszczędności póki inflacja nie przekroczy poziomu 5,33 procenta
– wskazuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

To właśnie inflacja w połączeniu z najniższym w historii oprocentowaniem lokat bankowych każe Polakom poszukiwać inwestycji. Inwestycji, które uchronią posiadany kapitał przed utratą siły nabywczej. Zyskują na tym obligacje skarbowe, ale też np. rynek nieruchomości, dystrybutorzy złota inwestycyjnego czy emitenci obligacji – dodał analityk HRE.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close