MotoryzacjaPolskaPrawo

Kraków: Cofnął licznik o … milion kilometrów. Teraz grozi mu surowa kara.

Kontrola drogowa pojazdu w Krakowie wykazała, że w aucie cofnięto licznik. Policjanci byli w szoku gdy odkryli, że właściciel wykasował MILION KILOMETRÓW przebiegu.

 

Policjanci zatrzymali pojazd na ulicy Wita Stwosza w Krakowie, ponieważ Mercedes Sprinter miał niesprawne światła. Zgodnie z prawem, policjanci przystąpili również do sprawdzenia i spisania stanu drogomierza. Wyniki kontroli ich zszokowały, ponieważ odkryli, że stan licznika jest niższy o ponad milion kilometrów przebiegu. Jak poinformował poinformował rzecznik prasowy małopolskiej policji młodszy inspektor inspektor Sebastian Gleń:

W grudniu 2019 roku podczas przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej stan licznika wynosił 2 miliony 8 tysięcy 533 kilometry, a obecnie wskazywał on 993 tysięcy 892 kilometry.

Kierowca pojazdu wyjaśnił, że nie jest jego właścicielem. Mercedes jest autem służbowym, a według informacji jego szefa, w samochodzie wymieniany był drogomierz. Za zmianę stanu licznika, czyli po prostu jego cofnięcie grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Taką karę może otrzymać zarówno osoba, która sama dokonała cofnięcia, jak i ta która to zleciła.

Zgodnie z nowelizacją prawa o ruchu drogowym, od początku bieżącego roku każda wymiana licznika w aucie musi zostać udokumentowana. Przyczyną wymiany musi być z kolei wyłącznie konieczność zamiany uszkodzonej części lub całego zepsutego drogomierza. Właściciel dokonujący wymiany musi w ciągu 14 dni stawić się w stacji kontroli pojazdu, gdzie otrzyma zaświadczenie od diagnosty. Dane stanu licznika diagnosta wprowadzi do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Źródło: Bankier

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close