HandelPolskaZwiązki zawodowe

Fatalna sytuacja w polskim aptekarstwie. “Ustawa przynosi opłakane skutki”

Z mapy Polski zniknęło ponad tysiąc placówek aptecznych – alarmuje PharmaNET. Związek pracodawców aptecznych w oparciu o twarde dane pokazuje efekty regulacji wprowadzonych blisko dwa i pół roku temu.

Ustawa “Apteka dla aptekarza” przynosi opłakane skutki – przekonują eksperci Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Od kiedy weszła w życie, z mapy Polski zniknęło ponad tysiąc aptek i punktów aptecznych. W przypadku 86 miejscowości była to jedyna funkcjonująca w okolicy placówka apteczna.

Opublikowany przez ZPA Pharmanet – Związek Pracodawców Aptecznych Piątek, 17 stycznia 2020

Na koniec 2019 roku było 12 573 aptek i 1204 punktów aptecznych. Spadek liczby placówek aptecznych odnotowano na terenie całego kraju, we wszystkich województwach.

Najwięcej zostało zamkniętych w województwach: łódzkim (116), mazowieckim (113), dolnośląskim (108) i śląskim (106). Najmniej zniknęło ich na Opolszczyźnie (23) i Pomorzu Zachodnim (25).

Opublikowany przez ZPA Pharmanet – Związek Pracodawców Aptecznych Piątek, 17 stycznia 2020

Liczba placówek spada od kilkunastu miesięcy i wygląda na to, że ten trend będzie się utrzymywał. W efekcie rynek aptek w Polsce cofnął się do poziomu z początku roku 2013
-wskazuje Marcin Piskorski, prezes PharmaNET.

PharmaNET tłumaczy, że według regulacji wprowadzonych w połowie 2017 roku nowa placówka musi przypadać na co najmniej 3 tysiące mieszkańców i znajdować się co najmniej 500 metrów od już istniejącej, a jej właścicielem może być jedynie farmaceuta lub spółka farmaceutów (kiedyś każdy przedsiębiorca). Takie obwarowania spowodowały, że nowych aptek nie ma kto, ani gdzie otwierać.

Związek pracodawców aptecznych nie ma wątpliwości, że regulacje tylko wywróciły do góry nogami polski rynek apteczny. Wskazuje, że z typowego europejskiego systemu otwartego zmieniła go w jeden z najostrzejszych w Europie systemów zamkniętych, w którym łącznie obowiązują restrykcyjne ograniczenia właścicielskie, ilościowe, geograficzne i demograficzne oraz bezwzględny zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close