GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

500+ do kosza? Wiceminister: Urodzenia nie wzrosły i nie wzrosną.

Wiceminister przyznała, że dzięki programowi 500+ liczba dzieci nie wzrosła i nie wzrośnie, ale jednocześnie sam program jest sukcesem.

 

Na chwilę szczerości pozwoliła sobie ostatnio Barbara Socha, pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej i wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Socha zapytana przez prowadzącego o skuteczność programu Rodzina 500+, przyznała w Radiu Wnet, że nie spełnił ostatecznie swojego pierwotnego prodemograficznego zadania. Co więcej, wiceminister wskazuje, że liczba urodzeń dzieci przez Polki będzie spadać. Jednocześnie Socha zapewniła, że… program jest sukcesem.

Nie wzrosły i nie wzrosną. Powiem więcej, one spadną. Ponieważ coraz mniej kobiet może te dzieci rodzić. Żaden program nie spowoduje, że 10 kobiet urodzi więcej dzieci niż 100 kobiet.

To chyba pierwsza tak szczera wypowiedź obozu rządzącego na temat ich sztandarowego projektu. Do tej pory między innymi była premier Beata Szydło przekonywała cały czas, że 500+ zwiększy liczbę urodzeń dzieci. Tego samego zdania była minister Elżbieta Rafalska, która wprost twierdziła, że dane wprost wskazują na wzrost urodzeń dzięki 500+.

Dzięki temu programowi naprawdę w Polsce rodzi się więcej dzieci i pokazują to dane, bo w Polsce od czasu wprowadzenia tego programu rodzi się więcej trzecich i kolejnych dzieci.

Zdania minister Rafalskiej oraz pozostałych członków ekipy rządu nie popierali eksperci i demografowie, którzy twierdzili, że program już dawno stracił swoją funkcję demograficzną. Ich zdaniem kosztujący nas rocznie 42 miliardy złotych, Program 500+ jest programem czysto socjalnym i nie spowoduje zwiększenia liczby urodzeń w Polsce.

Podobne dane prezentuje ekonomista Rafał Mundry, który zamieszcza na Twitterze comiesięczne wahania urodzeń i zgonów w Polsce. I tak też okazuje się, że według danych GUS, pod koniec zeszłego roku mieliśmy największy deficyt demograficzny od czasów drugiej wojny światowej.

Suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy to 376 tys. Najmniej od 3 lat. Deficyt demograficzny największy od II WŚ. O 34 tys. więcej osób zmarło, niż się urodziło w ostatnich 12 miesiącach.

Jak na szczere wyznanie wiceminister Sochy zareagują jej koleżanki i koledzy z rządu? Czy zmieni się retoryka na temat skuteczności programu 500+? A może rządzący wszystkiemu zaprzeczą?

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close