PaństwoPolitykaPolskaŚwiat

Wzrost korupcji w Polsce? Spadek w rankingu Transparency International

Polska w 2019 roku spadła z 36. na 41. pozycję w rankingu państw pod względem poziomu korupcji. Sęk w tym, że w tym rankingu im wyżej, tym lepiej.

Transparency International, organizacja od 25 lat publikująca wskaźnik percepcji korupcji, zaktualizowała wyniki swojego badania za poprzedni rok. Jak wynika z danych, Polska zajęła 41. miejsce we wspomnianym rankingu, co uplasowało ją na podobnym poziomie co Cypr oraz Republikę Zielonego Przylądka. Najniższy wskaźnik korupcji odnotowano w Danii oraz Nowej Zelandii.

Warto zauważyć, że w zeszłym roku nasz kraj znajdował się na lepszej, bo 36. pozycji. Tak duży spadek organizacja tłumaczy nieudaną rządową reformą polskich sądów. Jej zdaniem, rząd PiS zamiast naprawić sądownictwo, dokonał osłabienia jego niezależności, co może skutkować wzrostem korupcji na wysokim szczeblu władzy.

Większość postkomunistycznych państw członkowskich UE stara się skutecznie zwalczać korupcję. Kilka krajów, w tym Węgry, Polska i Rumunia, podjęło działania mające na celu osłabienie niezależności sądów, co osłabia ich zdolność do ścigania przypadków korupcji na wysokim szczeblu.

Zdaniem organizacji, wzrost korupcji zwiększa antyrządowe nastroje obywateli. W tym kontekście raport przypomina niedawne manifestacje w Bejrucie, Santiago oraz Pradze.

Od oszustw, które mają miejsce na najwyższych szczeblach władzy, po drobne przekupstwa, które blokują dostęp do podstawowych usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna i edukacja, obywatele mają dość skorumpowanych przywódców i instytucji. Frustracja ta podsyca rosnący brak zaufania do rządu i jeszcze bardziej podkopuje zaufanie publiczne do przywódców politycznych, wybranych urzędników i demokracji.

Transparency International przeprowadziło badanie w 180 państwach i regionach. Im wyższa ocena danego, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że kraj jest mniej skorumpowany, a 100 oznacza państwo, w którym w ogóle nie ma zjawiska korupcji.

Najmniej skorumpowanym regionem jest według rapotu Europa Zachodnia i Unia Europejska, gdzie średnia puntów wyniosła 66. Najgorszy wynik, ze średnią 32 punktów, zanotowano w rejonie Afryki Subsaharyjskiej.

W celu obniżenia poziomu korupcji, Transparency International zaleca między innymi zastosowanie odpowiedniej kontroli wpływów finansowych partii politycznych i regulację organizacji lobbystycznych.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close