NaukaPolitykaŚwiat

Soros zapowiedział przeznaczenie miliarda dolarów na “projekt życia”

Miliarder George Soros podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ogłosił przeznaczenie miliarda dolarów na rozwój sieci uniwersytetów.

Żyjemy w czasach, w których łatwiej jest wywierać wpływ na wydarzenia, niż zrozumieć to, co się dzieje. Skutek jest taki, że konsekwencje tych zdarzeń nie są czymś, czego ludzie oczekują. Taki stan rzeczy wykorzystują politycy populiści po to, by realizować swoje własne cele
– powiedział George Soros na konferencji zorganizowanej podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Ogłosił na niej, że przeznaczy miliard dolarów na rozwój sieci uniwersytetów, na których kształcić się będą ludzie w duchu otwartego społeczeństwa.
Stąd pomysł sieci o nazwie Open Society University Network, która ma bazować na dwóch istniejących uczelniach. Założonym przez Sorosa na Węgrzech Uniwersytecie Środkowoeuropejskim, który Victor Orbán zmusił do przeniesienia do Wiednia oraz amerykańskim Bard College.

Projekt ten nazwał najważniejszym przedsięwzięciem swojego życia. Tłumaczył, że odpowiedzią na rosnący populizm nacjonalistycznych czy wręcz autorytarnych polityków, jest wysokiej jakości edukacja. Zwłaszcza taka, która uczy krytycznego myślenia i kładzie nacisk na wolność nauki.

Otwarte społeczeństwo nie zawsze potrzebowało obrony takiej, jak dzisiaj –mówił miliarder w Davos.

Dodał, że nacjonalizm jest wielkim wrogiem otwartego społeczeństwa. Skrytykował między innymi nacjonalistyczne działania indyjskiego premiera Narendry Modiego, któremu wypomniał prześladowania muzułmańskich mieszkańców Kaszmiru oraz lidera Chin Xi Jinpinga i wprowadzany przez niego systemu oceny obywateli. A Donalda Trumpa, prezydenta Stanów Zjednoczonych, nazwał oszustem i narcyzem, który chce, by świat obracał się wokół niego.

Gdy jego marzenie o zostaniu prezydentem się ziściło, jego narcyzm stał się wręcz patologiczny. W tym samym czasie zdołał zebrać wokół siebie grono ludzi, którzy uwierzyli w jego alternatywną rzeczywistość
–powiedział miliarder.

George Soros jest stałym gościem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, swoją działalność, w tym finansowanie inicjatyw anty-populistycznych czy prodemokratycznych, nazywa polityczną filantropią.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close