GospodarkaHandelMotoryzacjaŚwiatTechnologie

Akcje Tesli znowu w górę. Firma bije rekordy.

Kurs akcji Tesli ponownie poszybował w górę. Przedsiębiorstwo jest wyceniane na ponad 100 miliardów dolarów.

 

Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł spółce 7,4 miliarda dolarów przychodu. Dla porównania, w takim samym okresie rok wcześniej firma osiągnęła 7,2 miliarda dolarów. Zmniejszył się jednak zysk netto spółki. W 2018 roku wyniósł 140 milionów dolarów, co dało 78 centów za akcję. Rok później zysk uplasował się na poziomie 105 milionów dolarów i 56 centów za akcję. Jednakże po skorygowaniu o jednorazowe zdarzenia, zysk na akcję wzrósł do 2,14 dolara.

Dobre wyniki spółki to przede wszystkim zasługa rekordowej sprzedaży samochodów w wysokości 112 000 sztuk w ostatnim kwartale, a 367 000 w całym ubiegłym roku. To o 50% więcej sprzedanych aut niż rok wcześniej. W tym roku Tesla zamierza jeszcze bardziej zwiększyć dostawy i sprzedać pół miliona sztuk.

Dobre wyniki wpłynęły na kurs akcji Tesli. Te podrożały w handlu posesyjnym o 11,62% i wyniosły 648,5 dolara. Kurs jest więc ponad dwa razy większy niż w 2018 roku, a giełdowa wartość akcji Tesli wynosi niemal 117 miliardów dolarów. Firma bije więc kolejne rekordy i jest już na drugim miejscu wśród firm z branży motoryzacyjnej. Wyprzedza ją tylko Toyota, która wyceniana jest na 202 miliardy dolarów.

Tesla to amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące elektryczne auta. W listopadzie ubiegłego roku zapowiedziało ekspansję na europejskie rynki. Jej założyciel, ekscentryczny miliarder Elon Musk przedstawił wtedy na swoim Twitterze lokalizację pierwszej europejskiej „gigafabryki”.

Źródło: Bankier

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close