BudownictwoEnergetykaGospodarkaPolskaŚwiat

Mocny spadek produkcji stali w Polsce.

Nastały ciężkie czasy dla polskiego przemysłu stalowego. W 2019 roku produkcja stali w Polsce spadła o ponad 10%. Natomiast na całym świecie dostawy metalu wrosły.

W 2019 roku produkcja stali w Polsce wyniosła 9,07 miliona ton i była o 10,8% mniejsza niż rok wcześniej – wynika z danych Worldsteel Association. Podobnie wyglądają dane Głównego Urzędu Statystycznego, według których zeszłoroczna produkcja stali surowej wyniosła 9,127 miliona ton i była o 11,7% mniejsza niż rok temu.

W listopadzie ArcelorMittal Poland zapowiedział „tymczasowe” wygaszenie wielkiego pieca w krajowskiej hucie. Bezpośrednim powodem wstrzymania pracy w Krakowie był wzrost podatku od emisji dwutlenku węgla. Ceny uprawnień do emisji CO2 już przekroczyły 25 euro za tonę. Co stanowiło wzrost o około 230% względem początku 2018 roku. Z tego samego powodu doszło też do wzrostu cen energii elektrycznej.

Tymczasem pomimo globalnej recesji w przemyśle produkcja stali wzrosła. Według raportu Worldsteel Association w 2019 roku wzrosła o 3,4% i osiągnęła wartość 1 869,9 miliona ton. W tych danych tkwi jednak haczyk. Produkcja stali zmalała we wszystkich regionach świata z wyjątkiem Chin. W Państwie Środka odnotowano bowiem wzrost o 8,3%. A ponieważ zza Muru pochodzi połowa światowej produkcji stali, to tak silny wzrost miał globalne konsekwencje.

Fot. bankier.pl

W grudniu 2019 roku Polska była 19. producentem stali na świecie, generując niespełna 0,5% globalnej produkcji – wynika ze statystyk Worldsteel Association. Dominującym graczem na rynku stali były Chiny, odpowiadające za 53,3% dostaw. Dla porównania, udział wszystkich krajów Unii Europejskiej wynosił 8,5%, Indii 5,9%, Japonii 5,3%, a Stanów Zjednoczonych 4,7%.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close