Ochrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Wałbrzych – strefa wolna od… plastiku?

Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło całkowity zakaz używania jednorazowego plastiku w instytucjach miejskich i sprzedaży plastikowych toreb.

 

Zgodnie z zapisami przyjętej 30 stycznia uchwały, w wałbrzyskich instytucjach miejskich i obiektach użyteczności publicznej od 21 marca obowiązywać będzie zakaz posiadania i używania jednorazowych plastików. Chodzi tu przede wszystkim o jednorazowe opakowania, naczynia i sztućce. Ponadto na terenie całego miasta wprowadzono również zakaz sprzedaży i udostępniania jednorazowych plastikowych reklamówek.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej tłumaczy, że zakaz wprowadzono w związku z koniecznością walki o środowisko.

Nie o popularność nam chodziło, nie o wygrany wyścig, lecz niezwłoczne podjęcie walki z rujnującym środowisko zagrożeniem. 500 lat trwa naturalny rozkład plastikowej butelki. W tym czasie plastik zatruwa organizmy żywe, ziemię i wodę. Mimo to jego produkcja i zużycie rośnie lawinowo. Musimy z tym skończyć dla dobra naszego i naszych dziec. Rozumie to wielu Wałbrzyszan.

W mieście na każde 1 000 ton odpadów aż 310 ton to plastik. Wałbrzyski Zakład Usług Komunalnych wskazuje, że plastiku jest tak dużo, że firmy odbierające śmieci odmawiają jego przyjmowania.

Za przyjęciem zakazu zagłosowało 20 radnych związanych z prezydentem. 3 radnych z PiS wstrzymało się od głosu. Za złamanie obowiązujących przepisów grozi kara grzywny.

Źródło: Bankier

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close