PaństwoPolskaRolnictwo

Państwowe hodowle koni na skraju bankructwa?

Prośba o 37 mln zł dofinansowania dla państwowych stadnin koni nie zaskakuje, gdy spojrzy się na wyniki finansowe tych spółek.

Dziewięć z czternastu zamknęło 2018 rok ze stratą. Rok wcześniej ujemny wynik odnotowały jedynie trzy stadniny. Danych za rok 2019 jeszcze nie ma, ale wniosek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa sugeruje, że znaczącej poprawy nie ma.

5,8 miliona złotych wyniósł łączny zysk wszystkich czternastu państwowych spółek hodowli koni w 2017 roku. W osiągnięciu takiego wyniku nie przeszkodziły nawet straty trzech z nich – Janowa Podlaskiego, Walewic i Starogardu Gdańskiego.

Rok później po zysku nie było śladu. Łączny wynik spółek hodowli koni spadł o 18 milionów złotych i 2018 rok zamknął się stratą ponad 12,2 miliona złotych. Do tracących spółek dołączyły te z Krasnego, Racotu, Nowielic, Michałowa, Lisków oraz Iwna. To najnowsze dostępne publicznie dane – sprawozdania za 2019 rok stadniny powinny opublikować do końca maca.

Lista spółek, które w 2018 roku odnotowały straty, niemal w pełni pokrywa się z listą stadnin, dla których o wsparcie wnioskował nadzorujący je Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 10 stycznia wniosek przedstawił podczas posiedzenia komisji rolnictwa wiceminister Rafał Romanowski.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close