EnergetykaGospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPolska

Dwie trzecie Polaków gotowe płacić więcej za prąd.

Klimat się zmienia, co dostrzega ponad 90 procent Polaków. Dwie trzecie z nas ocenia tę zmianę na gorsze i dlatego jesteśmy gotowi opłacać wyższe rachunki za prąd, byleby nie pochodził on ze spalania węgla.

Jesteśmy gotowi na zmianę polityki energetycznej – tak wskazuje sondaż United Surveys przeprowadzony dla “Dziennika Gazety Prawnej” i radia RMF FM. 92 procent respondentów dostrzega zmiany klimatu – 64 procent z nich uważa, że zmienia się on na gorsze.

Taki sam odsetek opowiada się za rezygnacją z energii opartej na węglu. Niewiele mniej (59 procent) deklaruje gotowość do opłacania większych rachunków za prąd, jeżeli nie pochodziłby on z węgla.

Zdaniem doktora Krzysztofa Niedziałkowskiego z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN Polacy zaczęli dostrzegać wpływ zmian klimatycznych na nasz świat.

Widać, że większa część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, jest gotowa ponosić koszty ich łagodzenia i przechodzenia na odnawialne źródła energii
– mówi Niedziałkowski, cytowany przez “DGP”

Z tą oceną zgadza się Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych. W rozmowie z dziennikiem wskazuje on, że społeczeństwo dostrzega zmiany klimatyczne.

W Polsce widać to przede wszystkim przez brak śniegu, a także potencjalną suszę. Przedstawiciele rządu przyznają, że w nadchodzącym roku możemy doświadczyć najgorszej suszy od pięćdziesięciu lat.

To także kwestia smogu i braku czystego powietrza. Te czynniki uczuliły ludzi na zmiany klimatu – wskazuje też Lewandowski w rozmowie z dziennikiem.

Dziennik podkreśla, że jednak rząd będzie musiał podjąć “kluczowe decyzje”. Szczególnie, że nad całą Europą wisi program neutralności klimatycznej, którą kraje Unii mają osiągnąć do 2050 roku.

Kto zatem najchętniej zrezygnowałby z węgla? Jak wskazuje sondaż, najwięcej zwolenników odejścia od tego paliwa kopalnego jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Na drugim biegunie znajdują się wyborcy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: DGP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close