BudownictwoGospodarkaRynek pracy

W Polsce brakuje pracowników fizycznych.

Kogo szukają pracodawcy? Przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych, czyli elektryków, spawaczy czy mechaników. Na kolejnych miejscach znaleźli się kierowcy i pracownicy produkcyjni – wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup

Polskie organizacje w różnym stopniu od lat walczą z niedoborem pracowników o potrzebnych umiejętnościach. Dziś aż 7 na 10 przedsiębiorstw nie może znaleźć rąk do pracy. Jest to blisko o połowę więcej niż jeszcze dwa lata temu. Razem z malejącą stopą bezrobocia w naszym kraju wzrasta odsetek firm mających trudności w zrekrutowaniu pracowników, a szybki rozwój naszej gospodarki napędza popyt na ręce do pracy, których zwyczajnie mamy ograniczone zasoby – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

W Polsce brakuje przede wszystkim pracowników fizycznych – operatorzy maszyn i pracownicy bez kwalifikacji mogą liczyć na szybkie znalezienie pracy. Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się takie zawody jak inżynierowie oraz te związane z marketingiem i sprzedażą. Jednak na świecie coraz większe zapotrzebowanie widać na pracowników działów technicznych, marketingu i IT.

Dominik Malec, dyrektor regionalny w Manpower wyjaśnia, że trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych wynikają z inwestycji poczynionych w Polsce 10-15 lat temu. Z uwagi na rosnące magazyny i zakłady przemysłowe rośnie również zapotrzebowanie obsadzenia nowych stanowisk.

Jak wynika z raportu Manpower Group, 70 procent firm ma problemy z obsadzeniem nowych miejsc pracy. Największe wyzwania stoją przed właścicielami największych firm (zatrudniających powyżej 250 osób) – dla 85 procent z nich rekrutacje stanowią duży problem. Najmniejszy niedobór talentów dotyka mikroprzedsiębiorstwa, tam 48 procent firm ma kłopot z pozyskaniem kadry. Co więcej, 32 procent przedsiębiorstw uważa, że w tym roku, w porównaniu do poprzedniego, odczuwa się większą trudność w obsadzeniu miejsc pracy, a zaledwie 3 procent mówi o poprawie. 

Dla 44 przebadanych rynków problem niedoboru talentów dotyka ponad połowę z nich. Największe trudności deklarują poza Polską: Rumunia (86 procent), Grecja (77 procent) i Chorwacja (75 procent). Najmniejsze natomiast – Wielka Brytania, Irlandia i Norwegia. 

Źródło: bankier.pl 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close